Každý dnes má možnost dělat gastronomii dobře, je to jen o lidech. Kuchař se musí k jídlu projíst, říká Sapík

Karel Šimůnek

Audioverze

Jaroslav Sapík patří ke stálicím české gastronomické scény a jak sám s nadsázkou říká, v restauraci se i narodil a sám je již osmou generací, která v oboru pracuje. V dnešní době podle Sapíka má už každý možnost dělat gastronomii dobře. „Je to jen o lidech, nejde si už stěžovat, že by tu něčeho byl nedostatek nebo že by tu něco nebylo. Dobrý kuchař z těch dostupných surovin prostě musí umět uvařit dobré jídlo,“ říká Sapík v nové epizodě podcastu Chef Arena. „Podobně jako se vinař musí propít k dobrému vínu, tak i kuchař se musí projíst k tomu, aby věděl, jak má dobré jídlo vypadat a chutnat,“ dodává.

V gastronomii je podle Sapíka důležitý dobře fungující tým. Když v restauraci není, tak ani sebelepší kuchař to sám nezachrání. „Když mi kuchař uvaří skvělé jídlo, ale nemám číšníka, co by ho uměl prodat, tak je mi to k ničemu. Sám tvrdím, že když někdo jde na oběd, tak tu hotovku si vždycky dá, ale dobrý číšník se pozná, když mu prodá i aperitiv, předkrm, dezert a kafe. Na ten oběd lidi přišli sami od sebe, ale dobrý číšník umí prodat i něco navíc a o hosty se starat,“ vysvětluje Sapík, podle kterého je důležité i to, aby se lidé naučili, kam vlastně za jakým jídlem mají chodit. „Jsou tu tací, co jdou do pivnice a chtěli by si tam dát mořského vlka. Musí si ale uvědomit, že tam se chodí na guláš nebo tlačenku, ale hlavně na dobré pivo,“ uzavírá Sapík.

V kolika letech by měl být podle Sapíka kuchař již vypracovaný a měl by mít jasno, co chce v oboru dělat a kam chce směřovat? A proč se v kuchyni na polotovarech nikdy neušetří? Poslechněte si celou epizodu.

V Česku moc nechápeme, co může sommelier nabídnout. Není to jen vzdělaný číšník, říká Přibyl

sinfin.digital