Audioverze
Že se za slůvkem sommelier skrývá znalec vín, už dnes patří k všeobecnému povědomí, přesto ale podle našeho nejúspěšnějšího sommeliera Jakuba Přibyla v Česku ještě příliš nechápeme, co vlastně může sommelier restauraci nabídnout. „Máme pocit, že sommelier je jen tak trochu vzdělanější číšník, a proto se těžko začleňuje v restauraci do týmu, přitom že je to víceméně manažer zodpovědný i za tvorbu vinného lístku a cen, a proto by měl v restauraci být. Nicméně u nás panuje spíše přesvědčení, že manažeři restaurace rozumí všemu, sommeliera k tomu nepustí a on je pak takové páté kolo u vozu,“ vysvětluje Přibyl v nové epizodě podcastu Chef Arena.
Podle Přibyla je v Česku dostatek lidí, kteří si rádi dají dobré víno a mohlo by díky tomu být i více restaurací s vlastními sommeliery. „Nemyslím si, že by tu vinná kultura byla špatná, jen se s tím trochu bojíme pracovat a často si to restaurace prostě jen chtějí udělat co nejjednodušší a nechtějí řešit více dovozců. Ale o tom to přitom je, umět si ten vinný lístek poskládat a nakombinovat do něj vína,“ komentuje české poměry Přibyl, který nedávno skončil čtvrtý na mistrovství Evropy v sommelierství. „Je to nejlepší český výsledek v historii. Nejlepší sommelieři jsou teď ze Skandinávie a Pobaltí, tam to berou vyloženě jako supersport a mají i velkou podporu jak v práci, tak od sponzorů a jsou strašně dobře připraveni. Jet na mistrovství soutěžit proti nim za Česko je tak trochu jako přijet na Tour de France na skládačce,“ uzavírá Přibyl.
Jak se změnilo sommelierství za poslední dekádu? Jak probíhají sommelierské soutěže a co musí sommelier u vína poznat během slepé degustace? Poslechněte si celou epizodu.