Audioverze
Pro kvalitní kuchyni je zásadní nejen to, že jí vládne dobrý kuchař, ale i to, že je kvalitně vybavena. Své o tom ví i kuchař Karel Heverle ze společnosti MASO-PROFIT, podle kterého v současné době stoupá poptávka po chytrém vybavení kuchyní, které dovede podstatně ulehčit práci. „Dříve, když majitelé nebyli v tolik v kuchyni, tak říkali, že kdyby tam vařili oni, tak si ty drahé dobré stroje koupí, ale jelikož nevaří, tak je nekoupí, protože by jim je v kuchyni zaměstnanci rozbili. Teď tam majitelé tráví toho času víc, protože kuchaři prostě nejsou, a tak přemýšlí, jak si tu práci ulehčit, aby nemusel všechno nastavovat a vychytávat,“ říká Heverle v nové epizodě podcastu Chef Arena. „Čím je větší nouze o kuchaře, tím je větší potřeba mít chytřejší stroje v kuchyni, aby zastali práci za kuchaře. Navíc konvektomaty si nikdy nevezmou dovolenou,“ dodává.
Heverle vysvětluje i to, jak si na sebe dokáže dobrý konvektomat vydělat a ve výsledku i ušetřit celému provozu. „Ukazoval jsem to například řezníkům na pečení sekané. Když ji děláte v troubě, tak máte ztrátovost zhruba třicet procent. S jednoduchým konvektomatem je to na dvaceti, ale s těmi moderními chytrými stroji se dostanete klidně i na pouhá čtyři procenta,“ popisuje výhody Heverle. „Každý si to pak spočítal, že se mu investice vrátí do půl roku na tom, co ušetří, i kdyby v tom stroji jen pekl sekanou,“ dodává s tím, že by si konvektomat nejraději pořídil i do své domácí kuchyně. „Když si vezmu, kolik jsem dal za parní troubu, k tomu indukční desku a mikrovlnku ve stejném designu, aby se do té kuchyně hodila, tak to už jsem si mohl počkat, trochu přidat a koupit se ten konvektomat i domů,“ uzavírá s nadsázkou Heverle.
Jak vybrat správné vybavení kuchyně a jak se s ním naučit pracovat na maximum? Jaká je práce kuchaře v exotickém Libanonu? Poslechněte si celou epizodu.