Slovenskou gastroscénu vnímám pozitivně. Mladí kuchaři se zkušenostmi ze zahraničí pomáhají, říká Breza

Karel Šimůnek

Slováky stále většina Čechů považuje za své bratry, ale víme, jaká je vlastně na Slovensku gastronomie? Podle šéfkuchaře hotelu s restaurací v podtatranském Gašperově Mlyně Jozefa Brezy je aktuální situace, pokud si odmyslíme trable s koronavirem, které naše východní sousedy trápí stejně jako nás, pozitivní. „Mnozí mladí kuchaři kolem třicítky se vracejí ze zahraničí. Chtějí zůstat doma a chtějí ukázat, co se venku naučili,“ popisuje stav slovenské gastroscény Breza s tím, že už v podstatě každá lepší restaurace na Slovensku má kuchaře se zahraniční zkušeností.

Od rozdělení Československa brzy uplyne třicet let. Nejen díky společné historii a podobným jazykům se ale doposud Češi a Slováci vnímají jako více než jen nejbližší sousedé. Podle šéfkuchaře Jozefa Brezy jsou provázané nejen naše dějiny, ale do určité míry i česká a slovenská kuchyně. „Já to tak vždy vnímal. Jistě, něco je ryze české, něco zase slovenské, ale hodně se toho prolíná a je tam ten společný rakousko-uherský základ,“ říká Breza, který se stal prvním zahraničním hostem podcastu Chef Arena Karla Šimůnka. Breza je v několika ohledech netypickým kuchařem. Třeba kvůli tomu, že po vyučení vystudoval vysokou školu a až poté se vrátil do kuchyně. Anebo kvůli tomu, že následně, ač si chtěl zopakovat zahraniční angažmá, tak s výjimkou stáží v rámci sítě hotelů Kempinski zakotvil pod Tatrami.

„Už jsem takový táta z Tater,“ směje se, když popisuje radosti a strasti kuchaře žijícího a působícího pod nejvyššími slovenskými horami. „Když hodně nasněží, může se stát, že se k nám nemá jak dostat zboží. Když nepřijelo zboží, tak jsme si holt poradili s tím, co jsem měli. Nebo se stalo, že když nemohla dojet dodávka na Štrbské pleso, tak tam někdo s lepším autem sjel a zboží přivezl sám,“ vypráví Breza. Nejen díky mladé generaci kuchařů se podle něj slovenská gastronomie v posledních letech zvedla. Svůj podíl na tom podle jeho názoru mají i kulinářské pořady v televizi. „Lidem to otevřelo oči a mohli vidět, co se vlastně v kuchyních děje. A začali i kuchaře vnímat jinak,“ dodává Breza.

Jaký je rozdíl mezi vzděláváním mladých kuchařů v Česku a na Slovensku? Jaká je ve srovnání s našimi podmínkami podpora slovenské gastronomie ze strany tamní vlády? Poslechněte si celý podcast.

Gastronomie je vědní obor a týmová práce. Musí perfektně fungovat každá součástka, říká Sajler

sinfin.digital