Na práci v kuchyni mě připravil hokej. Nejdůležitější je umět si vše dobře spočítat, říká Húsek

Karel Šimůnek

Za běžných okolností by bylo v této době téměř nemožné udělat s Michalem Húskem rozhovor, protože by zkrátka a jednoduše neměl uprostřed zimní sezóny jako šéfkuchař v hotelu Savoy ve Špindlerově Mlýně čas. Takto může spolu s Karlem Šimůnkem v nové epizodě podcastu Chef Arena zavzpomínat na to, jak vedla jeho cesta ze zimního stadionu do jedné z nejlepších kuchyní na českých horách i na to, co mu hraní hokeje dalo pro práci šéfkuchaře. „Byl jsem vycvičený z hokeje na týmovou souhru i na to, že na nás občas trenér nebo kapitán řvali. To mi dalo základ, jak se chovat a fungovat v kuchyni,“ říká Húsek.

Životní dráhy šéfkuchařů jsou různé. Někteří mají rodinnou tradici a sami se již od dětství pohybují v kuchyni, jiní řemeslu propadnou jen dílem náhody. A to je i případ Michala Húska. „Vlastně jsem vařit nikdy nechtěl, chtěl jsem hrát hokej. Hrál jsem extraligu dorostu a juniorů a musel jsem si vybrat školu, tak jsem šel na kuchaře. Jednou během tělocviku jsem si ošklivě zlomil kotník, a to byl konec mé hokejové kariéry. Asi to mělo být takhle, byl to osud,“ vzpomíná Húsek. 

V pražském hotelu Le Palais pak po škole přičichl k fine diningu a následně angažmá v Zátiší Group ho utvrdilo v tom, že chce v kuchyni opravdu něco dokázat. „Svojí pílí a náturou jsem přišel k tomu, že každý den jsem studoval nějaké časopisy a knížky. Tenkrát nebyl žádný Instagram, kde člověk koukne na jídlo, a už si ho nějak slepí dohromady,“ popisuje své začátky Húsek s tím, že hokej mu dal nejen onu píli a schopnost na sobě tvrdě pracovat, ale připravil ho i na týmovou práci v kuchyni. „Ve škole mi kromě tělocviku šla i matematika. Myslím, že si umím dobře spočítat, za kolik nakoupím a prodám, abych na tom vydělal. To je alfa omega toho, co v tomto byznyse musíte umět. Když to řeknu hnusně, musíte umět dobře nakoupit a draze prodat,“ říká otevřeně Húsek.

Kde bere inspiraci pro své recepty a jaké „horské“ pokrmy vaří v restauraci Savoy ve Špindlerově Mlýně? Proč odmítá být šéfkuchařem, který by na své podřízené křičel? Poslechněte si celý podcast.

Dávali jsme vzhled nad chuť, a to je špatně. Jednoduchost a kvalitu chtějí i hosté, říká Kvasnička

sinfin.digital