Rok války: Evropa zasypala Rusko sankcemi, Ukrajině pomohla přežít a buduje si pověst světového hráče. Těžší zkoušky ji ale stále čekají

Evropská unie schválila k prvnímu výročí ruské invaze na Ukrajinu desátý balíček protiruských sankcí. Postihuje konkrétní lidi, zakazuje dovoz dalších druhů ruského zboží do EU a také vývoz evropských výrobků a komponentů do Ruska. Ani po mnoha dnech jednání se však velvyslanci členských států na některých klíčových sankcích nedohodli. Kvůli odporu Belgie diplomaté nezavedli embargo na dovoz diamantů a nenašli společnou řeč ani ohledně zpětné kontroly dříve zavedených postihů.

Stručně:

  • EU přijala desátý sankční balíček proti Rusku, v pomoci Ukrajině vesměs obstála
  • Mnohé výzvy ale zůstávají: produkce a dodávky munice, postoje k Rosatomu atd.
  • Nejnáročnější úkol je stále před unií: najít shodu ohledně budoucího členství Ukrajiny
  • Nejde jen o veřejné mínění, přijetí Ukrajiny vyžaduje změnu mnohých politik a vysvětlení postoje kandidátským zemím z Balkánu
  • Pokud v tom EU obstojí, může být skutečným globálním hráčem

Jednání na poslední chvíli překvapivě zdrželo například Polsko. Ne proto, že by s některými sankcemi nesouhlasilo – naopak, připadalo mu, že je EU příliš mírná, pokud jde o výjimky ze zákazu dovozu ruského syntetického kaučuku. Podle serveru Politico bylo právě toto příčinou, že se velvyslanci členských zemí nedohodli jednomyslně už ve čtvrtek a museli se sejít znovu v pátek, na který připadalo první výročí invaze. Dohodli se nakonec až krátce před půlnocí 24. února. Epizoda ukazuje, že schvalování dalších sankcí proti Rusku a také vynucování těch existujících bude stále obtížnější.

Ačkoli o to Ukrajina velmi usilovala, sankce nezahrnují postih ruské státní jaderné společnosti Rosatom, která řadě klientů v EU včetně Česka dodává palivo do jaderných reaktorů. Většina těchto zemí včetně ČR byla ochotna kroky proti Rosatomu podpořit souběžně s přechodem na palivo od jiných výrobců. Návrh však narazil na odpor Maďarska, které s účastí Rosatomu staví novou jadernou elektrárnu, navíc financovanou z ruského úvěru.

Jaderné napětí

Ukrajinci by rádi viděli, kdyby evropské země přestaly s Rosatomem jakkoli spolupracovat už kvůli tomu, jakým způsobem se po invazi ujal největší evropské jaderné elektrárny v Záporoží, jak nakládá s jejími zaměstnanci a jak pečuje o zajištění bezpečnosti tamních reaktorů. Další argument přibyl po úterním oznámení prezidenta Putina, že Rusko pozastavuje účast v dohodě „nový START“, poslední úmluvě svého druhu podepsané se Spojenými státy, což by mohlo signalizovat, že si uvolňuje ruce pro jaderné pokusy, které zmíněná dohoda zakazuje.

Rok ruské války na Ukrajině. Jak v ní obstáli evropští a světoví lídři?

Desátý sankční balíček postihuje čtyři další ruské banky, včetně největší soukromé Alfa bank, kterou vlastní rusko-izraelský miliardář Michail Fridman. Zakazuje vstup do EU ruským manažerům státních elektrických či plynárenských společností a zmrazuje jejich případná aktiva v EU. Totéž opatření se vztahuje na 130 dalších fyzických nebo právnických osob navržených několika vládami EU – jsou mezi nimi armádní důstojníci, činovníci dosazení do úřadů na okupovaných územích, novináři pracující pro státní propagandistická média, firmy zapojené do dodávek na frontu nebo napojené na Wagnerovu žoldnéřskou skupinu. Postiženy jsou také íránské firmy vyrábějící drony dodávané ruskému vojsku a používané k útokům na ukrajinské cíle.

Evropská komise velmi chtěla, aby „jubilejní“ 10. várka protiruských sankcí obsahovala také první ustanovení o odpovědnosti vlád členských zemí za plnění dříve schválených opatření. Navrhla proto, aby úřadům či osobám, které se opožďují s odhalováním a počítáním ruských aktiv na svém území, hrozily za liknavost, nebo dokonce zatajování ruských majetků, pokuty. Proti návrhu se ohradilo devět zemí včetně Česka. Nikoli proto, že by s ním nesouhlasily, ale s odůvodněním, že potřebují více času na jeho prostudování a na přípravu jeho uplatnění. Ozvaly se také hlasy, že by se tím Evropské komisi poskytly další nepřiměřené pravomoci.

Schválit versus konat

Evropská unie dokázala od prvního dne ruské agrese reagovat nečekaně rychle a ostře. Deset balíčků sankcí za jeden rok je úctyhodný výkon, který málokdo čekal, tím spíš že Maďarsko jejich schvalování systematicky komplikovalo.

sinfin.digital