KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | V nejrůznějších přehledech nejdůležitějších událostí loňského roku v Česku často chybí jedna, která měla skutečně dalekosáhlé dopady. Návštěva premiéra Andreje Babiše v Bílém domě letos na jaře bývá označována za nicneříkající či nevýraznou. Někteří komentátoři totiž nedokáží nahlédnout události v kontextu a postupují podle zažitého mediálního klišé o diplomatických jednáních. Jelikož jsem u tohoto momentu byl osobně, snažil jsem se jej popsat už z Washingtonu. Mojí hlavní tezí bylo, že český předseda vlády dostal na výběr, na čí straně v mezinárodních vztazích stojí a vybral si tu atlantickou. S odstupem několika měsíců můžeme hodnotit, zda tomu tak skutečně bylo.
Zatímco v uplynulých letech panovaly obavy, že Rusko a Čína získávají ve středu Evropy silné postavení, po roce 2019 můžeme říct, že už dlouho se z našeho regionu nikdo nepakoval tak rychle. Pravda je, že jedna z afér spojených s údajným čínským vlivem, kterou rozpoutal zpravodajský web Aktuálně.cz, zasáhla i INFO.CZ. S lehkým sarkasmem můžu jen poznamenat, že nejlepší svědectví může obvykle podat ten, kdo se ocitl uprostřed křížové palby a přežil, byť se zraněními.
Abychom mohli posuzovat dění v českých zahraničních vztazích od Babišovy návštěvy Bílého domu, musíme si připomenout tehdejší kulisy. Potřebujeme znát dva až tři momenty. Prvním z nich je, že Babiš před návštěvou amerického prezidenta navštívil centrálu CIA s šéfem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou. Nikdy se nedozvíme, co za zavřenými dveřmi padlo, ale můžeme to označit za zásadní moment a být si sakra jisti, že řeč přišla zřejmě hlavně na Čínu. Rovněž nezapomínejme, že Koudelka je nositelem medaile CIA za příkladnou spolupráci mezi tajnými službami. Není žádným tajemstvím, že BIS je ve světě považována za spolehlivého partnera, tedy žádní čučkaři, jak naznačuje prezident Miloš Zeman.