Rok 2024 hrozí rozpoutáním či rozhořením větších či menších konfliktů, nepředvídatelnými politickými otřesy, ekonomickými turbulencemi... Zde je pět nejdůležitějších očekávaných událostí globální geopolitiky.
1. Celý svět „půjde k urnám“
V roce 2024 půjde na celém světě k volbám více lidí než kdykoli předtím v historii – více než čtyři miliardy lidí v bezmála osmdesáti zemích. Volby čekají velké, ale nedokonalé demokracie jako Indie, Indonésie, Pákistán, Bangladéš, Rusko, Mexiko nebo Spojené státy, zatímco Evropané budou volit v poněkud méně konsekventních volbách zástupce do Evropského parlamentu.
Kromě pozdějších voleb ve Spojených státech proběhly ty snad nejdůležitější „volby roku“ už 13. ledna, kdy si nového prezidenta volil Tchaj-wan – vyhrál vládní kandidát a současný viceprezident William Laj, jehož program hovoří o snahách o další prosazování mezinárodního uznání nezávislosti země, zároveň ale také o nutnosti „nahradit konfrontaci dialogem“.
Rok 2024 by tak mohl začít krizí v Tchajwanském průlivu. Kvůli vítězství stoupence nezávislejšího Tchaj-wanu, který se silně staví proti Komunistické straně Číny, se na obzoru rýsují další agresivní kroky Pekingu – námořní vojenské manévry, masivní narušování vzdušného prostoru, provokační cvičení včetně ostrých střeleb v tchajwanských vodách nebo kybernetické útoky.
Listopadové výroky Si Ťin-pchinga, který americkému prezidentovi Bidenovi zdůrazňoval nutnost „reuninfikace“ s Tchaj-wanem při jejich setkání, vyvolaly určitou paniku – Lajovo vítězství by totiž skutečně mohlo stačit k vyvolání masivní přehnané reakce Pekingu.
Jakkoli přímá invaze není v současnosti příliš pravděpodobná, nelze ji ani vyloučit – další masivní diplomatické dopady a vojenské zastrašování jsou téměř jisté.
Zatímco od voleb v Indii se žádné překvapení neočekává a od těch ruských se ani žádné očekávat nedá, výsledek voleb v USA představuje „velkou neznámou“, která v noci budí ze zlých snů nejen Ukrajinu, ale celou Evropu.
Přestože je Trump momentálně favoritem ve velké části rozhodujících států, předpovídat nyní výsledek by bylo bláhovým úkolem. Nakonec Biden ani Trump ještě nemají žádnou jistotu účasti ve volbách.
Jisté je jen tolik, že nás čeká „bahenní lázeň“ a další institucionální oslabení Spojených států – ať to dopadne jakkoliv. Prezident bude pravděpodobně čelit rozdělenému Kongresu, v němž nebude mít většinu, což povede k dalšímu období rozhádané a neefektivní vlády.
2. Patová situace na Ukrajině
V roce 2023 se po neúspěšné ukrajinské protiofenzívě válka přesunula do opotřebovávací fáze s malými pohyby fronty, ale pořád s vysokými ztrátami.
Ukrajina byla úspěšnější v prolomení ruské černomořské blokády a v útocích na cíle na Krymu a na ruském území, ale Putin dokázal zemi převést do režimu válečné ekonomiky a rozšiřuje vojenskou výrobu, byť zbraní zastaralých a nesofistikovaných.
Rusko i Ukrajina budou ve válce jistě i nadále sledovat své vojenské cíle, ale stejně jako v minulém roce je nepravděpodobné, že by k rozhodnutí došlo letos a na bojišti. S ohledem na stav věci se však o výsledku války může rozhodnout právě ve volebních místnostech na Západě.
Částečně kvůli nedostatečné podpoře a politické patové situaci na straně Spojených států a EU neměla Ukrajina dostatek zbraní, vybavení ani munice, aby během protiofenzívy v roce 2023 prorazila díru do dobře opevněných obranných linií Ruska na obsazeném území.
Celá ukrajinská letní ofenzíva byla umožněna jen mimořádnou zásilkou dělostřeleckých granátů z Jižní Koreje (resp. transferem mezi sklady Koreje a USA / USA a Ukrajiny) a jelikož EU není kvůli přebujelé byrokracii a politické impotenci schopna adekvátně navýšit výrobu, bude Ukrajina po zbytek letošního roku tahat za „kratší konec“.
Ani ruské síly však nemají dostatečnou materiální převahu, morálku, výcvik, velení ani ofenzivní bojeschopnost, aby dosáhly významných úspěchů při případné vlastní protiofenzívě.
Rok 2024 tak bude pravděpodobně v mnohém připomínat krvavé, ale statické bitvy první světové války z let 1915 a 1916, kdy těžké dělostřelectvo bude neustále zasypávat zakopané pozice – o ty se pak budou rozbíjet lokalizované útoky, které případně přinesou jen nevýznamné územní zisky.