Ministři zahraničí a obrany členských zemí Evropské unie se v pondělí dohodli, že vyčlení dvě miliardy eur na urychlený nákup a dodávky milionu kusů dělostřelecké munice ráže 155 milimetrů Ukrajině, která je nutně potřebuje k obraně proti ruské agresi a případné protiofenzívě. Peníze budou uvolněny z evropského „mírového nástroje“ – první miliarda poslouží k úhradě okamžitých dodávek munice z národních skladů, za druhou miliardu nakoupí státy EU munici společně, a to od výrobců z EU nebo z Norska. Tuto munici by měly ukrajinské ozbrojené síly dostávat postupně, nejdéle však jeden rok. Značná část má být k dispozici ještě letos.
Ministři 17 zemí včetně Česka podepsali na okraji zasedání dohodu o společném nákupu munice pro Ukrajinu prostřednictvím Evropské obranné agentury (EDA), která bude fungovat jako koordinátor a vyjednavač se zbrojovkami, jež munici vyrábějí. Další státy váhají, zda se k této formě připojit, nebo zda postupovat na vlastní pěst, případně v součinnosti s dalšími partnery z EU. Nepanuje všeobecná shoda v tom, že by operací měla být pověřena EDA (v jejímž čele stojí český ex-diplomat Jiří Šedivý). Šéf evropské diplomacie Josep Borrell nicméně předpověděl, že tuto cestu společných nákupů bude nakonec podporovat více než 20 ze 27 zemí EU.
Evropská integrace je politický a ekonomický projekt, který nebyl nikdy koncipován pro vojenské účely. Pod vlivem ruské invaze a potřeby pomáhat napadené Ukrajině však berou za své mnohá tabu, včetně zákazu dodávat zbraně válčícím zemím. EU tak nejen utrácí společné peníze za nákup zbraní a munice, ale premiérově také hodlá organizovat společné zakázky. „Budeme to dělat masově, organizovaně a cíleně,“ poznamenal na tiskové konferenci Borrell.