Vlády členských států EU se hádají kvůli dovozu ukrajinského obilí. Těm, které s Ukrajinou sousedí, vadí příliv laciné ukrajinské produkce a žádají proto prodloužení dočasného zákazu jejího prodeje na svém území i po 15. září, kdy dosavadní omezení vyprší. Další státy včetně Česka to odmítají a volají po celoevropském řešení. Ukrajina požadavky Polska, Maďarska, Bulharska, Rumunska a Slovenska příkře kritizuje.
Ministři zemědělství „sedmadvacítky“ se v úterý v Bruselu nedohodli, jak problém řešit. Evropská komise se zatím nerozhoupala k nějakému návrhu a dává přednost technickým rozhovorům mezi Ukrajinou na jedné a zmíněnými hraničními státy EU na druhé straně. Mocné země jako Německo či Francie zatím odmítají další prebendy z rozpočtu EU pro polské a další zemědělce poškozené levnou ukrajinskou konkurencí. Komise tak zřejmě nekoná právě proto, že není masová poptávka na straně vlád, a to přesto, že s postojem své země sympatizuje polský komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski.
Problém dovozu laciného ukrajinského obilí (včetně kukuřice a řepky) se vyhrotil poté, co Rusko před týdnem vypovědělo dohodu o bezpečné přepravě těchto komodit z ukrajinských přístavů na Černém moři, obnovilo námořní blokádu těchto přístavů a pohrozilo útoky na cizí lodě, které by se do nich vydaly. Začalo také surově bombardovat ukrajinská přístavní města, v první řadě Oděsu, kde vedle sýpek a skladů zničilo také emblematickou pravoslavnou katedrálu. Od úterka útočí ruské rakety také na ukrajinské přístavy na Dunaji, které představují alternativní cestu, jak obilniny ze země vyvézt.
Dohodu o bezpečném vývozu ukrajinského obilí obtížně vyjednaly loni v červnu Turecko a OSN. Lodě musely absolvovat krkolomnou cestu zahrnující turecké inspekce všech plavidel, i tak se však povedlo za jeden rok vyvézt 33 milionů tun ukrajinské produkce. Konec dohody znamená, že Rusko už negarantuje bezpečnou plavbu po Černém moři, což má rejdaře odradit, aby do ukrajinských přístavů zajížděli. Bombardování Oděsy je pro ně znamením, že to Kreml myslí vážně.