Skandál kolem Pandora Papers sahá i do Ruska. Na seznamu se ocitli lidé blízcí Vladimiru Putinovi

Současný skandál kolem tzv. Pandora Papers není pro ruskou veřejnost ani zdaleka tak třaskavým tématem, jako se stal v Česku v souvislosti s odhalením jména Andreje Babiše. Není to až takovým překvapením. Některá jména patří k poměrně významným součástem putinovského systému, ale hlavními postavami zveřejněných dokumentů jsou přece jen představitelé jiných států. Nelze ani ignorovat prostý fakt, že není úplně jasné, co vlastně materiály přinášejí. Prozatím spíše působí tak, že informují o tom, že si bohatí lidé jsou schopni zaplatit právníky a daňové poradce, kteří jim radí, jak pomocí daňových rájů optimalizovat svoji daňovou zátěž.

V materiálech (podle autorů se nejedná zatím o všechna jména, ta přijdou později) se objevují například Konstantin Ernst, jeden z hlavních ruských propagandistů, který stojí v čele Prvního kanálu; German Gref, šéf Sberbanku, blízký spolupracovník Vladimira Putina z Petrohradu, ale také jeden z nejschopnějších ruských manažerů či Světlana Krivonogich, akcionářka banky Rossija, která má blízko k samotnému Vladimiru Putinovi. Přítomnost Sergeje Čemezova pak už nikoho vůbec nepřekvapila, jedná se o jméno dostatečně známé, a to nejen z vyšetřování Alexeje Navalného, ale i z dalších zdrojů. Není ani divu, že se mluvčí ruského prezidenta o zveřejněných materiálech vyjádřil jako o nepříliš zajímavých, které ani nemá příliš smysl hodnotit. Už tradičně dodal, že organizaci investigativních novinářů dobře znají a že vědí, kdo jí dodává informace. Vyjádření dalších ruských orgánů pak ukazují na zajímavou věc, a to, že největší daňové ráje se paradoxně nachází v USA.

Nejzajímavější na celé situaci je z ruského pohledu fakt, jak o ní ruská média, respektive ta oficiální, referují. Témat je několik, nutno říci, že ta ruská jsou silně upozaděna. Centrem pozornosti nejsou ani tak ruské osobnosti, ale v drtivé většině to, že mezi osobnostmi, o nichž se materiály zmiňují, je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten by měl být podle materiálů zapleten do operací spojených s offshorovými centry v hodnotě cca čtyřiceti milionů dolarů. Ria Novosti tak rovnou rozebírá, jestli může být předmětem impeachmentu, přičemž jejím závěrem je, že Ukrajinci vnímají offshorové účty svých představitelů velmi vlažně. Vzhledem k tomu, že Zelenskyj může i nadále z peněz z offshorů těžit, není ani divu, že je centrem pozornosti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč zjištění v kauze Pandora Papers nechávají Rusy chladnými?
  • Čeho si všímají ruská média?
  • A kdo v minulosti v Rusku „zázračně“ zbohatl?
sinfin.digital