Ruští propagandisté jen předkládají kremelskou verzi příběhů. Je chyba je pokládat za novináře

Není to tak dávno, co na jednom internetovém portálu vyšel článek věnující se hvězdám ruské televizní propagandy a jejich výdělkům. Nepřekvapila asi první místa, která zabírají především představitelé žánru zábavně-publicistického. Třeba Artěm Šejnin, který vede na prvním kanálu show Čas ukáže se silně přímočarým a zjednodušeným humorem, kde často vystupují různí „experti“ ze zahraničí, ze kterých se nakonec vyklubou hlídači v supermarketu se 100 miliony rublů. 

Překvapivé není ani umístění Margarity Simoňan (pověstné je její interview s duem Petrov a Boširov, které se snažilo diváky přesvědčit, že se do Salisbury letěli z Ruska podívat na katedrálu; její činnost na poli naprosto obskurních výmyslů je celkově vzato přímo bezbřehá) a jejího manžela Tigrana Keosajana (ten se pro změnu nedávno proslavil „vtipným“ pořadem, kde ruská herečka představovala běloruskou demonstrantku, která tvrdila, že na demonstrace chodí za západní peníze a jen proto, že má malá prsa). I další místa jsou relativně očekávatelná. Vladimir Solovjov je velmi známý i u nás, Olga Skabejeva a Jevgenij Popov vešli v širší známost díky aféře s Pavlem Novotným a jeho řeporyjským pomníkem vlasovcům. Obecně tak jde říct, že nejlépe placení jsou ti, kteří nejen že dokážou předkládat pokřivenou realitu, ale umí ji předložit způsobem zábavným pro co nejširší davy. 

Jedno jméno překvapilo, a to hlavně tím, jak nízko se objevilo. Dmitrij Kiseljov se stal přímo maskotem ruské propagandy, přesto se ale ocitl až na dvanáctém místě. Důvodem nicméně je, že šlo pouze o jeho plat vedoucího televizního pořadu Vesti neděli (zprávy týdne), nikoli o příjem, který má jako šéf konglomerátu Rossija Segodňa. Kiseljov ve svém pořadu probírá různé kauzy, přičemž předkládá verzi, která z jeho pohledu nejlépe odpovídá ruským zájmům. Ve své poslední reportáži, která vzbudila větší pozornost, se nechal ubytovat v Tomsku ve stejném hotelovém pokoji jako před ním Alexej Navalnyj, aby dokázal, že vůdce ruské opozice otráven novičokem být nemohl.  

Kiseljov je přitom považován právem za nejdůležitější postavu ruské propagandy, tvůrce celého rámce, ve kterém se ostatní pohybují. Ten stojí na poměrně jednoduchých základech. V kiseljovovské verzi světa je Rusko jedinou rozumnou, silnou a vzkvétající zemí, která je obkličována agresivním Západem. V jednom ze svých pořadů vysvětloval, jak je Rusko schopno přeměnit USA v hromadu popela v případě jaderného útoku ze strany USA. Celý program byl v březnu 2014, tedy v období kolem ruské anexe Krymu, postavený na verzi, že se Obama (slabý, jak jinak) bojí tolik Putina a jeho síly, že mu volá každý den. Zamíchal tak obratně fakta četných telefonátů s vlastními závěry. 

sinfin.digital