Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum letos působilo ještě zvláštnějším dojmem než v předchozích letech. Důvodem byly zejména drakonické sankce, které na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině uvalily západní státy. A i když Vladimir Putin ujišťoval, že ruská ekonomika si poradí sankcím navzdory, ekonomičtí experti, kteří drží ruskou ekonomiku nad vodou, byli v tomto ohledu výrazně skeptičtější.
Na ekonomické forum letos přijelo výrazně delegací, ubylo pochopitelně těch zahraničních. A i ti delegáti, kteří přijeli, se raději skrývali, aby se nevystavili problémům. Nejvíce vidět tak byli představitelé Tálibánu či donbaských „republik“. I přes deklarace o „zásadním“ projevu nezaujalo ani poselství Vladimira Putina, nezaznělo v něm nic, co bychom už neslyšeli. Ruský prezident přednesl standardní soubor (kvazi)argumentů ve prospěch války proti Ukrajině, zahnívání Západu, nespravedlnosti sankcí či o tom, jak skvěle na tom vlastně ruská ekonomika je.
Nepřekvapila ani slova o dalším přechodu ruské ekonomiky do digitalizace, snížení byrokratické zátěže či liberalizace podnikání; podobné průlomy Rusko bez reálnějších výsledků oznamuje s železnou pravidelností a zpravidla s naprosto opačným reálným výsledkem. Šlo spíše než o analýzu situace o Putinův standardní politický projev, zaměřený jak na získání podpory zvenčí, tak i na její udržení uvnitř země. To se však dalo čekat.
Daleko zajímavější tak byly projevy ekonomů, kteří ruský systém udržují v chodu, tedy Elviry Nabiulliny, Germana Grefa a Alexeje Kudrina. Nabiullina stojí v čele centrální banky a je především její zásluhou, že Rusko zvládlo vstřebat první šok sankcí. German Gref je autorem Putinova ekonomického plánu ze začátku jeho účinkování v prezidentské funkci a nyní šéfem banky Sberbank. Alexej Kudrin je pak šéfem účetní komory, ruské verze nejvyššího kontrolního úřadu, navíc byl po dlouhou dobu ministr financí, který vystavěl ruskou fiskální politiku a to včetně institutů, jako byl Stabilizační fond (posléze, zjednodušeně, Fond národního bohatství).
Jde tak o trojlístek ekonomů, kteří z profesionálního hlediska už prokázali své kvality a určitě je dobré jejich názory sledovat. Ani jeden z nich přitom nesdílí prezidentovy představy o tom, jak „je na tom ruská ekonomika skvěle“. Například German Gref sdělil, že pokud nepřijde pozitivní impulz, bude ruské ekonomice trvat deset let, než se vrátí na úroveň roku 2021. Elvira Nabiullina pak doplnila, že sankce budou působit problémy a Kudrin promluvil o „nerozumu“ odchodu Ruska z mezinárodních organizací.