Evropská unie pochybuje, že se jí podaří naplnit slavnostní slib z letošního března a během jednoho roku dodat Ukrajině milion dělostřeleckých nábojů. Na jednání ministrů obrany členských zemí tento týden se naříkalo, že záměr byl možná příliš ambiciózní a že evropský zbrojní průmysl není schopen tak rychlé navýšení výroby munice zajistit. Toto „manko“ jen umocňuje dojem, že EU stále obtížněji realizuje své závazky vůči napadené Ukrajině, protože se vlády zatím nejsou schopny dohodnout ani na její dlouhodobé finanční podpoře.
Za uplynulých osm měsíců letošního roku dodala EU Ukrajině na 300 tisíc kusů dělostřelecké munice, většinou ze zásob armád jednotlivých evropských zemí.
Podle odhadů založených na „off-record“ výrocích unijních diplomatů ale už nemají národní ozbrojené síly víc co nabídnout – a zbývajících 700 tisíc granátů by musel vyrobit evropský zbrojní průmysl. Zbrojovky sice navyšují výrobní kapacity, ale ne tak rychle, jak by bylo potřeba. Chybí kvalifikované pracovní síly, nové montážní linky i suroviny nezbytné k výrobě zvýšeného objemu výbušnin.
Hlavním důvodem zpoždění je však podle všeho liknavost národních vlád, které se sice pod závazek podepsaly, ale k jeho naplnění už toho mnoho nevykonaly. Podle komisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona zvýšily evropské zbrojovky kapacitu od začátku ruské invaze o 20 až 30 procent, značná část jejich produkce však směřovala na export do třetích zemí na základě smluv uzavřených soukromými firmami. Podle Bretona by bylo záhodno, aby samy vlády urychleně zadávaly zakázky pro Ukrajinu a aby je zbrojovky vyřizovaly přednostně.