Německá vláda se dohodla s vládami spolkových zemí na krácení sociálních dávek pro uprchlíky. Spolu s jinými opatřeními tak chce zastavit příliv dalších migrantů do země. Řada odborníků, včetně těch pravicově zaměřených, ale obviňuje vládu z populismu, protože sociální dávky podle nich nejsou rozhodně tím hlavním, co by přivádělo migranty do Německa. Co jiného je tedy láká? Odpověď na tuto otázku může mít pro někoho možná až překvapivé rozuzlení.
Představa o tom, proč je Německo jedním z nejčastějších cílů uprchlíků a migrantů, zůstává v hlavách mnoha Evropanů, včetně Čechů, v podstatě jednoduchá. Německá vláda je k migraci příliš vstřícná a štědrá, a právě proto, tedy kvůli bezpracnému a pohodlnému životu, uprchlíci touží žít právě v Německu. A tím také Německo vystavuje celou EU těžké zátěži.
Jenže současná diskuze o migraci mezi německými politiky a odborníky konečně dostává na světlo fakt, že příčina obliby Německa jako evropského migračního cíle číslo jedna je zjevně mnohem složitější, než by se mohlo zdát. A s dávkami jako takovými příliš nesouvisí.
V souvislosti s krácením dávek pro azylanty, ke kterému po dohodě se spolkovými zeměmi přistoupila německá vláda, to dnes říkají nejen mnozí politici, ale i komentátoři a zástupci průmyslových komor. Vláda podle nich podlehla tlaku populistů a rozhodla se řešit přebujelou migraci způsobem, který vypadá líbivě, ovšem o to méně představuje skutečné řešení. Příliv migrantů nezastaví.