KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA | Čína myslí jen a pouze na sebe a je jí jedno, jak se na to dívá zbytek světa. Potvrzení této skutečnosti se v minulých dnech v Pekingu dočkali francouzský prezident Emmanuel Macron a také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, kterou Macron „vzal s sebou“, aby své oficiální návštěvě dal jakýsi evropský punc. I toto gesto se však po skončení návštěvy jeví spíš jako problém než jako plus. Zkrátka se potvrdilo, že dnešní Čína je nevyzpytatelný a ošemetný partner. Pokud by existovala nějaká stupnice složitosti mezinárodních vztahů, obsadily by ty dnešní mezi Evropou a Čínou určitě nejvyšší příčku.
Zaprvé téma dneška číslo jedna, Ukrajina. Evropské duo nedokázalo přesvědčit prezident Si Ťin-pchinga, aby alespoň o milimetr posunul svá stanoviska. „Vím, že na vás mohu spoléhat, abyste přivedl Rusko k rozumu a všechny strany k jednacímu stolu,“ pochleboval mu Macron při prvním setkání v pekingském Paláci lidu. Dověděl se sice, že „jaderné zbraně nesmějí být použity“ a že útoky proti civilistům jsou nepřípustné, ale také to, že by bylo dobře co nejrychleji jednat o míru, přičemž je třeba „brát v úvahu rozumné bezpečnostní potřeby všech stran“. Prostě žádný posun – Si neodsoudil Putinovu válku, ani neodpověděl na výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby mu zavolal. Udělá to, řekl, „až nastanou odpovídající podmínky“.
Nepříjemných vzkazů se ujala von der Leyenová. To ona řekla čínskému vladaři, že pokud začne Rusku dodávat zbraně, hrubě poruší mezinárodní právo a ponese odpovědnost za výrazně zhoršení vztahů s EU. Připomněla mu také evropské znepokojení nad porušováním práv ujgurské menšiny či obyvatel Hong Kongu. Pozastavila se nad výraznou nerovnováhou obchodu mezi EU a Čínou a poukázala na diskriminaci evropských firem na čínském trhu. Až to vypadalo, jako by si Macron a von der Leyenová dopředu domluvili, že on bude tím hodným chápajícím hostem, zatímco ona bude říkat věci, které se sice říkat mají, ale není to příjemné. Prostě dynamika hodného a zlého policajta.