Volby do Státní dumy se ve světle ruského systému zdají být téměř zbytečností. Vladimir Putin si nechal změnami v ústavě potvrdit možnost se v roce 2024 nechat zvolit na dalších šest let, přičemž zásadní rozhodnutí se odehrávají nikoli ve Státní dumě, která, poněkud zjednodušenými slovy svého bývalého předsedy, není „místem pro politické bitvy“, ale v prezidentské administraci.
Přesto se nedá říci, že by současná moc volby ignorovala. Přípravy probíhají na mnoha frontách. Asi nejznámější, a v Česku i poměrně silně reflektované, je tažení proti v současné době nejsilnější opozici vůči Kremlu, tedy Alexeji Navalnému a jeho Fondu boje proti korupci. Zatímco hlavní postava bloggera (jak jej zhusta nazývají oficiální představitelé) a politika je bezpečně uklizena ve vězení a jsou proti ní vedeny exekuce na základě žalob Jevgenije Prigožina, temné postavy ruské politiky a byznysu, Fond boje proti korupci byl označen za extremistickou organizaci a komukoli, kdo s ní byl či je spojen, byť i jen lajkem na Facebooku, je znemožněno se ucházet o hlasy voličů. Významný opoziční představitel, Dmitrij Gudkov, byl obviněn z „neplacení nájmu z neobytných nemovitostí“ a podroben domovním prohlídkám. Není ani divu, že v důsledku toho opustil Rusko. K tomu lze přidat ještě fakt, že zpravodajské servery jako například Meduza byly uznány za cizí agenty, což jim výrazně ztíží práci, jak ukázal příklad VTimes.
Vedle boje proti opozici, který se s blížícími volbami ještě přiostřil (výše uvedené jsou opravdu jen některé případy), probíhají i přípravy uvnitř vládnoucího aparátu. Nejvíce je to patrné na Jednotném Rusku, tedy státostraně, jejímž úkolem bude, jako v jakýchkoli jiných volbách, získat ideálně ústavní většinu. Ačkoli si o čistotě ruských voleb není nutné dělat iluze a myslet si, že by Jednotné Rusko nemuselo ve volbách vyhrát, je hodně naivní, přeci jen ani v Kremlu nechtějí, aby se výsledky naprosto rozcházely s reálným hlasováním. I proto řeší, jak učinit Jednotné Rusko alespoň o něco populárnější. O primárkách, ve kterých účinkovaly, kromě jiných, i známé tváře ruského showbyznysu, jsme na Info.cz již psali, ale iniciativ je v tomto směru o něco více.
Zásadní otázkou v nastavení strategie pro volby do Státní dumy je problém, koho nasadit do čela kandidátky. V současné době tak v Kremlu, alespoň podle ruských médií, pracují hned s několika verzemi, jak získat co nejvíce hlasů. Lze jen spekulovat, jaké parametry budou považovány za ideální. Zda půjde Kreml cestou maximální účasti voličů s cílem legitimizovat jejich výsledek, nebo zda dojde naopak ke snaze účast snížit s tím, že i nižší absolutní počet hlasů pro Jednotné Rusko může zajistit lepší výsledek. Prozatím se zdá, že platí spíše první varianta, pro kterou ostatně mluví i vznik některých nových stran, které by mohly přilákat voliče a zvýšit legitimitu voleb, i když se do Dumy nedostanou. Pravděpodobnější variantou ale je, že strategie teprve prochází výběrem s tím, že bude definitivně určena v následujících týdnech.