Evropská unie se rozhoupala ke strategické iniciativě, která má usnadnit evropské investice do infrastruktury ve třetích zemích. V plánu je takto vydat až 300 miliard eur do roku 2027. Ačkoli se o Číně formálně nezmiňuje, je projekt nazvaný Globální vstupní brána koncipován jako odpověď na čínskou novou Hedvábnou stezku, neboli Belt and Road Initiative. Tento program už je ovšem v „provozu“ od roku 2013.
Smyslem a cílem „brány“ bude nabídnout třetím zemím alternativu k čínským investicím, přičemž EU bude zdůrazňovat udržitelnost, transparentnost, ochranu životního prostředí a vzájemnou výhodnost, zdůraznila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Nabízet bude pomoc při budování moderních infrastruktur, jako jsou kabelová spojení z optických vláken, zavádění rychlého internetu, budování obnovitelných energetických zdrojů, ale také klasických staveb jako železnice, silnice či letiště, na které se zaměřuje právě Čína. Na rozdíl od ní slibuje EU ovšem i investice do vědy, výzkumu, zdravotnictví a vzdělání.
Podle odhadů G20 dosáhne světový deficit investic do infrastruktury do roku 2040 třináct bilionů eur. Je to tedy celosvětová výzva, se kterou se musí nyní EU popasovat, pokud chce mít vliv na klimatické změny a vývoj životního prostředí na planetě a nechce zcela přenechat iniciativu jiným. Von der Leyenová vyložila, že EU se dosud věnovala vlastním strategickým prioritám, které vtělila do Zelené dohody a do prioritní digitalizace. Nyní nabízí zbytku světa podobný přístup. „Země mají zkušenost s čínskými investicemi a mají ji i s námi, vědí, že jsme transparentní, že projekty budou udržitelné na všech úrovních a že do nich zapojíme soukromý sektor, který jako takový v Číně neexistuje. Je to pro ně skutečná alternativa.“
Evropská komise dnes vypočítala zdroje tohoto budoucího financování – 153 miliard poskytnou existující fondy a programy určené a priori na rozvojovou, sousedskou či přeshraniční spolupráci a pomoc. Dalších 145 miliard má přijít ve formě výhodných půjček od Evropské investiční banky a Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Neuvedla však ani jeden příklad již rozpracovaného nebo plánovaného projektu. „Je to zatím jen politické prohlášení, oznámení dobrých úmyslů,“ kritizoval novinku nejmenovaný úředník EU citovaný serverem Politico. „Zdůrazňuje demokracii a hodnoty, takže je to silný vzkaz Číně, ale pro realizaci je třeba ještě hodně udělat.“