Evropská unie vycvičí v příštích dvou letech na 12 000 ukrajinských vojáků plus 2 800 vojenských specialistů. Dohodli se na tom dnes v Lucemburku ministři zahraničí členských zemí. Učinili tak ve vztahu k Ruskem napadené Ukrajině další bezprecedentní krok, protože EU nic takového nikdy neprováděla ani nefinancovala. Výcviková mise přijde na 50 až 60 milionů eur ročně; bude hrazena z „evropského mírového nástroje“, mimorozpočtové obálky vybavené sedmi miliony eur, ze které už EU členským státům kompenzuje jejich výdaje na zbraně posílané na Ukrajinu.
„Chtěli jsme tím zdůraznit naše odhodlání dál pomáhat Ukrajině se bránit proti ruské agresi,“ vyložil vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borrell, který schůzi předsedal. Připustil, že nápad organizovat výcvikovou operaci na úrovni EU neměl zpočátku velikou podporu, ale vlády si postupně uvědomily, že je přece jen výhodné, když se bude opírat o váhu celé unie. Poslední ruské útoky na ukrajinská města podnítily toto odhodlání. I Maďarsko, které mělo jako obvykle výhrady, se dnes nakonec spokojilo s „konstruktivní abstencí“, čímž umožnilo dosažení konsensu.
Velení „Mise vojenské pomoci EU Ukrajině“ bude umístěno v Bruselu; sám výcvik bude probíhat především v Polsku, speciální dovednosti budou „vyučovány“ v Německu. Zapojí se celá řada dalších členských států; například Belgie chce učit Ukrajince, jak zacházet s různými druhy min. O českém zapojení zatím nebylo nic sděleno. Výcvikem projdou jak ukrajinští branci, tak profesionální vojáci. Zahájen by měl být už nyní v listopadu, protože čas kvapí, ukrajinská armáda potřebuje rychle připravené vojáky, má-li čelit zvýšenému tlaku ruských sil doplněných čerstvě mobilizovanými muži. Podle Borrella zbývá doladit pár administrativních úkolů – například stanovit režim, ve kterém se budou ukrajinští vojáci po území EU pohybovat.