Co Putin získá ukončením obilné dohody? Rozkolísání Evropy je podle všeho spíše „příjemným bonusem“, hlavní plány leží jinde

Rusko 17. července 2023 oznámilo, že od následujícího dne ukončuje platnost tzv. obilné dohody s Tureckem, Ukrajinou a OSN, která garantovala bezpečnost lodí převážejících obilí v Černém moři. Jako důvod uvedlo, že západní země mají vyplnit svoji část dohody a zrušit část sankcí jdoucí proti exportu ruských hnojiv a zemědělské produkce, tedy například znovupřipojení ruské Rosselchozbank k systému SWIFT a otevření produktovodu vedoucího do Oděsy, který byl do války hlavním exportním kanálem ruského amoniaku.

Rusko také požaduje obnovení dodávek zemědělské techniky a náhradních dílů. Export hnojiv a zemědělských produktů přitom pod sankce nespadají, zasaženy byly jen některé firmy, jedná se tak o rozšíření požadavků nad úroveň předchozích dohod. Nešlo přitom o první problém s obilnou dohodou, už v předchozích měsících došlo k několika sporům, které následně vedly k přerušení dohody. Rusko také hrozilo už v květnu, že pokud jeho požadavky nebudou splněny, dohodu neprodlouží. Rozdílem oproti předcházejícím případům je to, že Rusko nyní oznámilo, že odchod od dohody je definitivní a že žádná další jednání už nebudou. To by znamenalo konec dohody, v rámci které bylo vyvezeno 33 milionů tun obilí. Ukrajinský prezident Zelenskyj na oznámení okamžitě reagoval, když oznámil, že Ukrajina hodlá i nadále ve vývozech obilí pokračovat.

sinfin.digital