Situace ohledně volebního zákona, který musí poslanci a senátoři schválit v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu ještě během jara, je zase o něco přehlednější. Hned během prvního čtení normy na půdě Poslanecké sněmovny se ukázalo, že je hnutí ANO se svým návrhem prosadit jeden volební obvod napříč celou zemí osamocené. Proti jsou také obvyklí spojenci Andreje Babiše: KSČM, SPD, o sociálních demokratech nemluvě.
Už teď lze prakticky s jistotou konstatovat, že v Česku zůstane čtrnáct volebních obvodů. Otázkou tak jsou pouze načítací klauzule pro předvolební koalice a způsob, jakým se budou přepočítávat hlasy na mandáty. Pokud se politická reprezentace shodne na nějakém bonusu pro vítěze, už teď je jasné, že bude naprosto minimální. To vše je de facto ve shodě s tím, co chce prosadit většina v Senátu. „Čtrnáct volebních krajů, nezavádět bonus pro vítěze, kvórum pro kolice sedm, devět, jedenáct procent – i když na jedenácti procentech pro čtyřkoalice ještě nepanuje úplná shoda,“ řekl INFO.CZ nedávno předseda senátního ústavně-právního výboru Tomáš Goláň z ODS.
Pokud jde o sněmovnu, klíčová je pozice sociálních demokratů a komunistů, případně SPD, tedy stran, se kterými hnutí ANO disponuje v dolní komoře většinou hlasů. „My jsme nejdříve uvažovali o tom, že bychom podporovali jeden volební obvod. Ale přišli jsme na to a chceme přispět k nějakému vzájemnému konsenzu, protože přece jenom to bude věc kompromisů mezi všemi poslaneckými a senátorskými kluby, kdy se tito poslanci a senátoři musí shodnout, a po diskusi v širokém politickém spektru ustupujeme z toho jednoho volebního obvodu a jsme ochotni přistoupit na tu variantu 14 krajů, tak jak je to v tom zákoně dnes,“ uvedl dnes ve sněmovně místopředseda SPD Radim Fiala.
Předseda KSČM Vojtěch Filip na půdě dolní komory ve čtvrtek zdůraznil, že by nový volební zákon měl být poměrný a případné zvýšení bonusu pro vítěze voleb, který je daný přepočítáním hlasů ve druhém skrutiniu, byl mělo být co nejmenší. „Pokud se na tom shodneme jako na principu, tak nám nic nebrání v tom, abychom ten systém upravili poměrně technicky jednoduše a srozumitelně a také použitelně do budoucna,“ nepochybuje. Podle Filipa by to měly politické strany, kdo má nejen právo na sestavení kandidátní listiny, ale také toho, jak bude vypadat pořadí těch kandidátů, kteří budou ve druhém skrutiniu přebírat hlasy.
„Pokud dojdeme i k tomuto druhému principu, máme zase velký kus práce za sebou, protože v tom případě politické strany budou mít možnost si doplnit svůj poslanecký klub buď profesně, teritoriálně, nebo také na počet žen a mužů tak, abychom si dobře rozuměli a vyhověli těm požadavkům, které jsou kladeny na běžné politické režimy v Evropě,“ vysvětlil předseda komunistů s tím, že by měl být ve sněmovně kompromis o zákoně dojednán nejpozději do konce dubna tak, aby byl volební zákon schválený ještě alespoň dva měsíce před samotným vypsáním kandidátních listin, to znamená před třetím srpnem.
Zbývají sociální demokraté. Ani ti – jak se ve čtvrtek ukázalo – již nepracují s jedním volebním obvodem pro celou zemi. Cituji klíčovou pasáž z projevu předsedy jejich sněmovního klubu Jana Chvojky: „Nemá už cenu diskutovat asi více než jenom teoreticky o možnosti zřízení jednoho volebního obvodu.“ Podle něj jde o politicky neprůchozí návrh. „Tudíž tuto myšlenku opusťme a nechme, zachovejme čtrnáct krajů tak, aby zde byly ve sněmovně zastoupeny i různé regionální rozdíly a regionální zájmy. Tudíž čtrnáct krajů určitě sociální demokracie podporuje. Samozřejmě podporujeme i kumulativní klauzule pro koalice. Jsem rád, že se rýsuje nějaká shoda.“
Výsledek je jasný: zcela izolovaná pozice hnutí ANO. A jak přiznal předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, zástupci hnutí ANO si jsou své pozice vědomi. „Zdá se v tuto chvíli, že jsme spíše osamoceni, co se týče argumentace na toto téma, my jako hnutí ANO,“ uvedl. Neznamená to nic jiného, než že kdyby hnutí ANO ze své pozice neslevilo, i tak bude přehlasováno. Ke schválení zákona bude potřeba 101 hlasů ve sněmovně (a 41 hlasů v Senátu), přičemž hnutí ANO je sice zdaleka nejsilnější sněmovní formací, pořád má ale pouhých 78 poslanců. Daleko pravděpodobnější tak je, že se Babiš s ostatními dohodne a na jeden volební obvod nakonec rezignuje.