Senátoři ve čtvrtek po sedmihodinové debatě, během které se přeli především o to, zda by měli lidé žijící v zahraničí mít možnost volit také korespondenčně, schválili nový volební zákon. Ústavní krize je tak zažehnána. Pokud by se našlo ve sněmovně 120 hlasů pro její rozpuštění, máme jistotu, že je podle čeho nové poslance volit třeba i v předčasných volbách. Podle politologa a experta na volební systémy Michala Pinka je zákon nicméně kompromisem, který má k ideálu daleko.
Nový volební zákon, na kterém se v relativně krátké době shodla Poslanecká sněmovna se Senátem, je reakcí politiků na únorový verdikt Ústavního soudu, který několik měsíců před řádným termínem voleb zrušil některá ustanovení původního volebního zákona. A přestože čelil kritice, dle které mohlo jeho rozhodnutí zapříčinit ústavní krizi, nakonec byl blíže realitě odhad předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Ten se ihned po zveřejnění nálezu nechal slyšet, že si neumí představit, kterak by se politické strany k dohodě nedopracovaly.
„Nemyslím si, že rozhodnutí Ústavního soudu o několika napadených ustanoveních volebního zákona zhruba osm měsíců před volbami může vyvolat politickou krizi. Dokonce by bylo naprosto nekorektní, pokud by Ústavní soud dospěl k většinovému závěru o neústavnosti napadených ustanovení volebního zákona a současně své rozhodnutí nebo jeho výrok odkládal,“ uvedl Rychetský v rozhovoru pro INFO.CZ s tím, že považuje za krajně nepravděpodobnou situaci, kdy by se měly konat volby a ve volebním zákoně by chyběla základní ustanovení o tom, jakým způsobem se budou přepočítávat odevzdané hlasy na mandáty.
Nakonec měl tedy pravdu, poslanci a senátoři se k dohodě o novém volebním zákoně relativně rychle dopracovali. Podle politologa Michala Pinka jde ale o kompromis, ani zdaleka ne o ideální variantu. „Nový způsob přepočtu hlasů na mandáty trestá velké strany, naopak zvýhodňuje ty malé,“ uvedl Pink pro INFO.CZ chvíli poté, co senátoři novelu schválili. Podle něj zákon nebude politické strany motivovat k integraci a vytváření předvolebních koalic, tvrdí naopak, že jedním z jeho efektů může být štěpení stranického spektra.