Petr Fiala se před pár dny ocitl tváří v tvář drtivé kritice průmyslníků za zdražující se energie v Česku. Jde nesporně o vážný problém hrozivě prostupující celou (nejenom) domácí ekonomikou. Nelze se ovšem zbavit dojmu, že ze strany šéfů tuzemského průmyslu jde o objevování důsledků něčeho, co bylo schválením Green Dealu nastartováno už minulou vládou před třemi lety a co již nelze zastavit. Navíc jakoby zapomněli na to, do jak žalostného stavu se v posledních letech dostaly vládní finance.
Premiér Fiala byl na strojírenském veletrhu v Brně osobně konfrontován s kritikou energetické situace v zemi a s požadavky na pokračování masivní dotační pomoci průmyslovým podnikům. Šéf Svazu průmyslu Jan Rataj si poměrně tvrdě stěžoval na zdražení energií pro průmysl – ty mají v příštím roce stát až několikanásobně více.
Firmám vadí, že končí příspěvky na energie ze státního rozpočtu a že se na velké odběratele přesune větší část plateb na podporu obnovitelných zdrojů. V této souvislosti se samozřejmě poukazovalo na to, že v některých okolních zemích se „zelené platby“ na firmy nepřenášejí v takové míře a že si jich větší část ponechává na svých bedrech stát. Ten ovšem nemá žádné „vlastní“ prostředky (pomineme-li u nás třeba dividendu od ČEZu) – z drtivé části jde o peníze z kapes poplatníků.
Podle premiéra Fialy vláda letos na nejrůznější formy „pomoci s energiemi“ utratí 110 miliard korun, pro příští rok to však bude „jen“ 9,3 miliardy – s tím, že postup vlády (kdy ruší všemožné podpory do energetiky) „není dobrá zpráva pro mnohé z vás, ale je to jediná cesta kterou nám rozpočet umožňuje“. Jenže průmyslníci žádají, aby vláda nadále masivně dotovala drahé (což je ale značně relativní pojem) energie, potažmo jejich výrazně zvýšené ceny.