„Fialově drahým energiím“ nelze zabránit ani pod palbou průmyslové kritiky. Green Deal už jede na plné obrátky

Petr Fiala se před pár dny ocitl tváří v tvář drtivé kritice průmyslníků za zdražující se energie v Česku. Jde nesporně o vážný problém hrozivě prostupující celou (nejenom) domácí ekonomikou. Nelze se ovšem zbavit dojmu, že ze strany šéfů tuzemského průmyslu jde o objevování důsledků něčeho, co bylo schválením Green Dealu nastartováno už minulou vládou před třemi lety a co již nelze zastavit. Navíc jakoby zapomněli na to, do jak žalostného stavu se v posledních letech dostaly vládní finance.

Premiér Fiala byl na strojírenském veletrhu v Brně osobně konfrontován s kritikou energetické situace v zemi a s požadavky na pokračování masivní dotační pomoci průmyslovým podnikům. Šéf Svazu průmyslu Jan Rataj si poměrně tvrdě stěžoval na zdražení energií pro průmysl – ty mají v příštím roce stát až několikanásobně více.

Firmám vadí, že končí příspěvky na energie ze státního rozpočtu a že se na velké odběratele přesune větší část plateb na podporu obnovitelných zdrojů. V této souvislosti se samozřejmě poukazovalo na to, že v některých okolních zemích se „zelené platby“ na firmy nepřenášejí v takové míře a že si jich větší část ponechává na svých bedrech stát. Ten ovšem nemá žádné „vlastní“ prostředky (pomineme-li u nás třeba dividendu od ČEZu) – z drtivé části jde o peníze z kapes poplatníků.

Daně a odvody už státní kase nestačí, jsme závislí na dividendách ČEZu a evropských fondech, říká Horská. Nabízí recept, jak zalátat veřejné finance

Podle premiéra Fialy vláda letos na nejrůznější formy „pomoci s energiemi“ utratí 110 miliard korun, pro příští rok to však bude „jen“ 9,3 miliardy – s tím, že postup vlády (kdy ruší všemožné podpory do energetiky) „není dobrá zpráva pro mnohé z vás, ale je to jediná cesta kterou nám rozpočet umožňuje“. Jenže průmyslníci žádají, aby vláda nadále masivně dotovala drahé (což je ale značně relativní pojem) energie, potažmo jejich výrazně zvýšené ceny.

sinfin.digital