Hnutí ANO bude nejspíš preferovat celou zemi jako jeden obvod. Piráti chtějí naopak ponechat stávajících čtrnáct krajů. Podobně to vidí lidovci. Předseda KSČM Vojtěch Filip zase připomíná, že pokud zůstane čtrnáct volebních obvodů, které budou kopírovat kraje, tak je prakticky nemožné dodržet pětiprocentní práh v malých krajích, konkrétně zmínil Karlovarský kraj, kde v minulých volbách k zisku mandátu nestačilo ani necelých devět procent hlasů.
Přesto v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT24 zaznělo, že by měla být dohoda všech relevantních stran o volebním zákoně, jehož některé části tento týden zrušil Ústavní soud, do konce února hotová. Nejvstřícněji k jeho různým variantám působil ve studiu České televize předseda sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček. Podle něj záleží na politické dohodě, dle svých slov si umí představit celou Českou republiku jako jeden obvod, zrovna tak ale hovořil o obvodech osmi nebo čtrnácti. „Řešit to budeme v úterý. Máme to připraveno v různých alternativách,“ uvedl Hamáček.
Vyzdvihl přitom variantu první. „Jeden volební obvod je nejčistší varianta,“ uvedl s tím, že v takovém případě je vždy jeden celostátní lídr každé strany také jejím kandidátem na premiéra. Podobně už v sobotu v rozhovoru pro INFO.CZ hovořil poslanec hnutí ANO Patrik Nacher: „Transparentnost, přehlednost, spravedlnost. Každý, komu jde skutečně o tyto vlastnosti, a každý, kdo chce poměrný volební systém, nemůže tento návrh nepodpořit. Je to přehledné, viditelné.“
Pokud to podle Nachera se změnou volebního zákona politici myslí upřímně, jeden volební obvod je nevyhnutelným vyústěním situace, kdy několik měsíců před sněmovními volbami není jasné, podle jakých pravidel se uskuteční. Proti bude ale skoro jistě kompletní pravo-středová koalice, která drží většinu Senátu, bez jehož souhlasu volební zákon neprojde. „Já bych řešil jen to, co Ústavní soud zrušil, tedy přepočet hlasů na mandáty a koalice,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš s tím, že by politici měli změnit fakticky jen tři odstavce zákona, a to tak, aby to bylo spravedlivé.
Piráti by, podobně jako třeba lidovci, ponechali stávajících čtrnáct volebních obvodů. Pozice KDU-ČSL pak vychází z novely zákona, kterou ve sněmovně předložili už v listopadu roku 2019. „Omezili jsme se na velmi minimalistickou úpravu, protože dlouhodobě, bez ohledu na Ústavní soud, jsme přesvědčeni o tom, že volební zákon vykazoval velkou míru nespravedlnosti a diskriminace. Diskriminace vůči stranám, které chtějí spolupracovat v rámci koalic, a nespravedlnost vůči voličům. Nikoli vůči politikům. V tom původním zákoně totiž nebyl zachován parametr rovnosti hlasů,“ řekl nám poslanec lidovců Marek Výborný.
Pokud jde o volební práh pro koalice, lidovci navrhují načítací kvórum sedm, devět, jedenáct procent. „Načítací kvórum zamezí tomu, aby ve sněmovně bylo neúměrné množství politických subjektů jenom proto, že se deset malých stran spojilo a získalo dohromady 5,5 procenta hlasů. Pokud jde o přepočet hlasů na mandáty, tak my si jako KDU-ČSL dlouhodobě myslíme, že bychom měli mít pokud možno v maximální míře tento přepočet poměrný. Jinak řečeno, pokud máme v Ústavě napsáno, že se volí na základě poměrného volebního systému, měl by tomu odpovídat také přepočet hlasů na mandáty.“
Proto lidovci podle Výborného navrhují Hagenbach-Bischoffovu metodu, což je přepočet hlasů na mandáty, který de facto kopíruje procenta hlasů ve volbách a mandátů v Poslanecké sněmovně. „V neposlední řadě náš návrh vůbec nezasahuje do volebních krajů, ty by tedy zůstaly zachovány. Jak to tento týden také udělal Ústavní soud,“ vysvětlil Výborný. Předseda komunistů Vojtěch Filip v nedělních OVM nicméně připomněl, že pokud zůstane čtrnáct volebních obvodů, tak v těch nejmenších, typicky třeba v Karlovarském kraji, nebude i nadále platit pětiprocentní práh pro zisk mandátu.