KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA | Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (UVDL) dnes oznámila složení kolegia komisařů, kteří mají řídit exekutivu EU příštích pět let. Tým zahrnuje šest výkonných místopředsedů a 20 „řadových“ komisařů. Z názvů jednotlivých portfolií a z rozdělení sektorů mezi jednotlivé politiky vyplývá, že nastupující Komise bude mít dvě priority – konkurenceschopnost evropské ekonomiky a bezpečnost Evropské unie. „Zelená transformace“ zůstává mezi prioritami, důraz na ni však oslabuje.
„Casting“ nové Komise byl očekáván se značným napětím a předcházely mu bohaté dohady. Některé se potvrdily, jiné nikoli. Například český nominant Jozef Síkela měl být dlouho komisařem pro energetiku; v posledních dnech mu bylo přisuzováno spíše portfolio obchodu. To nakonec spadlo do náruče slovenskému Marošovi Šefčovičovi; Síkela dostal práci označenou jako „mezinárodní partnerství“, což na první pohled může vypadat dosti formálně. Tedy zklamání?
UVDL na tiskové konferenci vyložila, že český komisař bude mít na starosti především projekt Globální brána, což je v podstatě evropská odpověď a zároveň konkurence vůči čínskému konceptu Hedvábné stezky (Belt and Road). Půjde zejména o zajišťování klíčových surovin či polotovarů pro evropský průmysl v Asii, Africe a dalších oblastech světa, vytváření a upevňování nových dodavatelských řetězců, zajišťování strategických komodit jako vakcíny a podobně.
Globální brána spuštěná v roce 2021 má k dispozici 300 miliard eur do roku 2027. „Je to obrovské portfolio,“ ujistila UVDL.
Budoucí exekutiva EU je složena (zatím) z 11 žen a 16 mužů; ženy představují 40 procent, zatímco zpočátku to vypadalo na pouhých 22 procent. Naprostá většina vlád nedbala na požadavek UVDL, aby nominovaly muže a ženu a nechaly ji vybrat. Teprve tlaky a telefonáty posledních dní vedly k jisté korekci.
Protože se šéfce Komise nepodařilo sestavit genderově, politicky a geograficky bezvadně vyvážený tým – při 27 členských státech je to skoro nemožné – soustředila se na složení skupiny šesti výkonných místopředsedů. Jsou v ní čtyři ženy a pouze dva muži.
Naprosto nejsilnější „popis práce“ dostali španělská politička Teresa Ribera (čistá, spravedlivá a konkurenceschopná transformace) a francouzský Stéphane Séjourné (blahobyt a průmyslová strategie). Tedy zástupci socialistů a liberálů v kolegiu, kde jinak jednoznačně převládají politikové z partají sdružených v Evropské lidové straně (14 z 27).
Jmenování italského Raffaela Fitta (koheze a reformy) ukazuje, že UVDL bere ohled na silné postavení pravicově konzervativního klubu ECR v Evropském parlamentu. Vzhledem k vyššímu počtu poslanců i vlivu krajní pravice budou na poslancích za ECR (tedy i české ODS) více záležet výsledky hlasování než dosud.