Audioverze
Za tři měsíce se Janě Žaludové a jejímu týmu podařilo postavit biotechnologický klastr Prague.bio – platformu, která bude sdružovat vědecké pracovníky, investory či zástupce průmyslu, kteří se věnují vývoji nových léčiv, diagnostiky či dalších medicínských technologií. Proč je to vlastně důležité a co to může přinést České republice? I to se dozvíte v novém dílu podcastu Podnikatelka.
Důležitou roli hraje fakt, že Praha si vybrala pro svůj strategický rozvoj i biotechnologie. Spolu s umělou inteligencí či kosmickými technologiemi se biotechnologie mají stát jedním z oborů, ve kterém bude naše hlavní město patřit k předním evropským centrům.
„Potřebnost vzniku tohoto spolupracujícího uskupení je přirozeným pokračováním dlouholetých úspěšných aktivit skupiny Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB), transferové kanceláře IOCB Tech, inkubátoru i&i Prague a investičního fondu i&i Bio. Právě kolem ÚOCHB vzniklo unikátní know-how, jak mohou akademické instituce efektivně spolupracovat s firmami a investory,“ říká Jana Žaludová. Ústav a jeho inovační ekosystém patří v rámci regionu střední Evropy k nejvýznamnějším hráčům v oblasti vývoje léčiv, diagnostických a medicínských projektů, který se celosvětově proslavil například díky objevům profesora Holého.
„Chceme nabídnout tyto zkušenosti a kontakty využívané v rámci vzniku nových start-upů v i&i Prague co nejširšímu množství partnerů, kteří se podílejí na rozvoji biotechnologií,“ vysvětluje Žaludová a doplňuje, že dalším impulzem bylo zařazení rozvoje biotechu do strategických cílů hlavního města Prahy.
„Klastr Prague.bio je naším příspěvkem k jeho naplnění. Naším aktuálním cílem je přispět k tomu, aby Praha začala plně využívat svůj potenciál, který se v oblasti přírodních věd a biotechnologií skrývá. Máme zde vytvořenou veškerou potřebnou infrastrukturu, která nám umožňuje pracovat s nápady z oblasti BioTechu a MedTechu od jejich zrodu až po finální výrobu a uvedení na trh,“ říká Žaludová. Přesto se velmi často stává, že se mnoho českých unikátních nápadů rozvíjí v zahraničí, čemuž by měl klastr nejen zabránit, ale spíše směrovat další rozvoj myšlenek tady do České republiky.
Konference Prague.bio proběhne 26. září v Lichtenštejnském paláci v Praze a jde o první viditelný výstup klastru. Zúčastní se jí přes 100 akademiků, investorů a představitelů průmyslu z celé střední Evropy.
Víte, v čem je Česká republika v biotechnologiích na špici a v čem máme největší potenciál? Proč je po biotechnologiích tak velký hlad a proč je důležité vědecké poznatky rychle zavádět do praxe firmami? A jak jsme na tom v celosvětovém srovnání? Podívejte se na nový díl podcastu Podnikatelka s Janou Žaludovou.