Musíme si uvědomit, že za své zdraví jsme odpovědní my sami, a ne náš lékař, říká Kuttichová

Audioverze

Eva Kuttichová se vždy velmi zajímala o biotechnologie. V zahraničí si prošla celou řadu testů, z nichž získala velké množství dat o svém zdravotním stavu, a začala proto přemýšlet, jak by je mohla co nejlépe využít k optimalizaci svého zdraví. Testy, které absolvovala v USA, jí ale přišly velmi statické a byly ve formátu PDF. „Chtěli jsme, aby lidé s výsledky testů pracovali systematicky a průběžně. Ne jen jednou, ale aby se k nim vraceli,“ vysvětluje Eva Kuttichová, co stálo na počátku myšlenky vzniku společnosti Macromo.

„Z našich testů se člověk dozví nejen genetická rizika možných onemocnění, ale i to, jak se jeho tělo léčí, jak vstřebává léky, jak rychle regeneruje – a to může v celém procesu léčby velmi pomoci,“ říká Kutichová a dodává: „Geny jsou karty, které nám do života dali naši rodiče, a my se musíme naučit s nimi pracovat.“

Společnost Macromo se zaměřuje na provádění testů na onemocnění, s nimiž se ještě „dá něco dělat“. Firma, u jejíhož zrodu Eva stála, nabízí hned několik druhů testů – od těch na DNA, spánek, regeneraci až po krevní testy. Na otázku, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl, odpovídá: „Z krevních testů se dozvíte, jak je na tom vaše tělo teď. Lidé třeba neví, že jim hrozí jaterní selhání, ale z krve se to dá poznat daleko dříve, tam ty signály jsou.“

Test je jednoduchý – po zakoupení vám doručí balíček s testovací sadou, vy si sami odebere vzorek, ten pak pošlete přes objednaného kurýra do laboratoří tady v ČR, a pak už se můžete těšit na výsledek – ten vám přijde přímo do aplikace, kterou vyvinula společnost Macromo. „Je to takový ‚semafor pro zdraví‘, kde vidíte, zda je všechno v pořádku, nebo jestli je potřeba na něčem pracovat.“

V Macromo chtějí, aby si lidé v budoucnu implementovali data od svých praktických lékařů a výsledky se budou snažit pro klienty zjednodušit tak, aby jim co nejvíce rozuměli. Což jim má umožňovat se k nim nejen vracet, ale i s nimi průběžně pracovat. „Současně to má hlavně lidi motivovat, aby pro své zdraví něco dělali,“ dodává Eva.

Do budoucna plánují užší spolupráci s lékaři a také by chtěli své služby rozšířit o programy s „health kouči“. Data set, který se jim postupně s údaji sbírá, by chtěli v budoucnu využít pro vývoj dalších léčiv.

V případě dětí se z DNA určují spíše obecné rysy a predispozice pro růst, sport – nezaměřují se na genetické nemoci.

Velký potenciál vidí společnost Macromo také v testování budoucích maminek, kde testy dovedou předcházet nechtěným anomáliím či nechtěným předčasným potratům.

V jakých procesech testování používají umělou inteligenci? „AI umí například napsat daleko empatičtější zprávu, než bych to udělala já sama. Také nám doporučuje, kterými studiemi se zabývat a kterými ne. Překládá nám obsah, používáme ji při podpoře ve vztahu ke klientům,“ uvádí Eva.

Eva také vydává newsletter „Páteční inspirace“, ve kterém informuje o technologických novinkách. Baví ji najít si problém a ten vyřešit. 

V podcastu se také dozvíte, proč je důležitý design věcí a proč musí být věci krásné a funkční, aby je lidé chtěli používat.

Kdo stál u zrodu této firmy, která vám otestuje DNA? A proč Eva nešla pracovat pro Apple?

I o tom mluví v podcastu Podnikatelka.

sinfin.digital