Naučit Česko barové kultuře bylo těžké. Jsem pyšný na to, že nejsme jen místo k opíjení se, říká Vojíř z Bugsy's

Karel Šimůnek

Audioverze

Pražský Bugsy's Bar je již sedmadvacet let ikonou mezi koktejlovými bary. Ostatně je to právě tento podnik na Starém městě, kde se Václav Vojíř rozhodl představit Česku krátce po revoluci barovou kulturu. „Bylo těžké to lidi naučit, důvěru jsme si museli získávat. Barman u nás od začátku měl tu roli provázet hosta večerem a nejen míchat drinky, ale i vysvětlovat vše kolem nich,“ vzpomíná Vojíř v nové epizodě podcastu Chef Arena. „Jsem pyšný na to, že nejsme jen místem k opíjení se. Vždy jsme v Bugsy's razili filosofii, že lepší je pít méně, ale lépe,“ dodává.

Základem úspěchu podle Vojíře v 90. letech bylo to, že se barmani věnovali každému hostovi tak, že už to snad ani více nebylo možné a okolo baru se vytvořila silná komunita stálých návštěvníků. Jejich preference se ale v čase změnily. „Nejprve frčely co nejbarevnější a nejnazdobenější smetanové drinky. Dnešní mladí barmani ani nevěří, že se za večer spotřebovalo přes pět litrů smetany. Když později hosté poprvé viděli mojito, tak říkali, že to pít nebudou, ale následně to byl deset let nejpopulárnější drink. No a dnes bych řekl, že lidé, co mají koktejly rádi, se nějak propracovali k těm základním sofistikovaným drinkům, co existují v takřka nezměněné podobě klidně i déle než sto let,“ vysvětluje Vojíř.

Co bylo na rozjezdu dnes legendárního baru nejtěžší a jak přišel ke svému „gangsterskému“ jménu? Jak vnímá Václav Vojíř dnešní barovou kulturu? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital