Čína buduje „Orwella na steroidech“ a mění pojetí lidských práv. Může to dopadnout i na nás

Marek Hudema

Musíme bojovat proti tomu, že se Peking snaží předefinovat pojetí lidských práv, protože by to nakonec mohlo zasáhnout i nás v Česku, říká sinolog Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu Akademie věd. Pod záminkou jedinečnosti každé země by pak nemusela některá z nich platit. Právě na to se snaží Klimeš poukázat ve své petici, která zároveň upozorňuje na situaci Ujgurů, kteří jsou po statisících zavíraní do pracovních táborů a stali se pokusnými králíky při budování kybernetické diktatury.

Jste jedním z autorů petice „Výzva k uzavření převýchovných táborů pro Ujgury a další menšiny a k dodržování lidských práv v ČLR“. Co vás k tomu vedlo a co je cílem této výzvy?

Naší iniciativou chceme upozornit na to, že Čína porušuje lidská práva a snaží se přitom předefinovat pojetí lidských práv jako takové. Kdyby se jí to povedlo, pokud by se narušil koncept univerzality lidských práv, mělo by to celosvětově zničující důsledky. Zadruhé jsme chtěli upozornit na alarmující eskalaci represe Ujgurů v  autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny.

Snažili jsme se pro tuto petici získat podporu odborníků, představitelů think-tanků, nevládních organizací i politiků, a zároveň jsme cílili i na všechny ostatní angažované lidi mimo branži. Podobných výzev poukazující na krizi v Sin-ťiangu, které vzešly většinou z akademického prostředí, vzniklo po světě několik. Naše petice však vznikla u příležitosti dne lidských práv 10. prosince, a proto zohledňuje i porušování lidských práv obecně.

Opěvovaný ruský protiletadlový systém Pancir neobstál, Izraelci jej ničili jako na střelnici

sinfin.digital