Audioverze
Rok 1956. Letní olympijské hry v australském Melbourne se nepřekvapivě konají v zimě, protože město leží na jižní polokouli. A politika ladně vklouzne do diváckých ochozů bazénu a také do vody samotné, kde se právě hraje zápas ve vodním pólu.
Při utkání Maďarska a Sovětského svazu panuje bouřlivá atmosféra. Začíná již při zahájení vypískáním sovětské hymny a vyvrcholí ranami pěstí a krvavými šrámy pod okem maďarského sportovce.
Voda se zbarvuje krví (v následném filmu mnohem více než ve skutečnosti) a rozčilení diváci, především maďarští emigranti, se snaží dostat k Sovětům. Pod vodou se přitom odehrávají další drsné souboje, které ale kamera nezaznamenala.
Historik Martin Kovář a novinář Pavel Vondráček v dalším dílu podcastu HVĚZDNÉ VTEŘINY SPORTU rozebírají jeden z nejikoničtějších dějinných momentů, při kterém se dokonale zasnoubily sport a politika.
Pár týdnů předtím totiž napadl Maďarsko zločinný Sovětský svaz, a protože sport bývá často jen pokračováním války, stalo se, co se stát muselo. Zápas je přerušen, kordon policistů odvádí sovětské sportovce, hala vítězně bouří... ale příběh nekončí, teprve začíná.
Vodní mač není kontumován, je uznáno maďarské vítězství, přesto se Maďaři v Evropě svých vítězných sportovců nedočkají – většina maďarských pólistů požádala v Austrálii o azyl.