Život je bohoslužba a bohoslužba je život. Češi na tom s duchovností vůbec nejsou špatně, říká farářka Kopecká

Vánoce jsou důležitou událostí každého roku jak pro věřící, tak pro ateisty. A možná právě letošní komplikovaná doba bránící setkávání by mohla napomoci jistému návratu sám k sobě, domnívá se farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká s tím, že cesta ven často skutečně vede nitrem. „Nejtěžší pro mě letos za celou mou desetiletou službu v církvi bylo, když jsem musela na kostel vyvěsit cedulku, že máme zavřeno,“ svěřuje se v nové epizodě podcastu Podnikatelka.

Vánoce, podobně jako Velikonoce, jsou významnými svátky nejen pro věřící, ale i pro ateistickou část společnosti. „Advent je v kalendáři taková jistota. Ty čtyři týdny jsou tam dost napevno, Štědrý den je vždy dvacátého čtvrtého a vánoční svátky následují. To je něco, co prostě všichni víme, že bude. Letos je ale velká otázka, jak to bude,“ říká v nové epizodě podcastu Podnikatelka farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká s tím, že letošní Vánoce budou jiné pro všechny, včetně duchovních. 

Kopecká se řídí mottem, že život je bohoslužba a bohoslužba je život, přičemž od sebe vlastně ani nedokáže oddělit, kdy se modlí, a kdy jen tak uvažuje. Duchovní rozměr pak podle Kopecké mají i takové věci jako pečení cukroví pro své bližní nebo jen touha s nimi být o Vánocích. „Horko těžko bych vlastně našla něco, co duchovní rozměr nemá. Cimrman to říkal dobře: ‚V Boha nevěřím, až se bojím, že mě jednou potrestá‘. To je takové typicky české,“ vysvětluje s úsměvem Kopecká. A jsou opravdu Češi nejvíc ateistický národ na světě? „Myslím, že co se duchovnosti týče, nejsme na tom zdaleka tak špatně, jak se říká,“ říká farářka.

Jak koronavirus změnil práci duchovních? Dokáže televizní bohoslužba nahradit tu v kostele? A koho v současné době nejvíce láká cesta k víře a proč? Poslechněte si celý podcast.

Je potřeba vážit si lidské práce. V podnikání se stále učím, dnes už i od svých dcer, říká Vítková

sinfin.digital