Povinnou školní docházku na našem území zavedla císařovna Marie Terezie již v roce 1774, prošlo jí mnoho generací a většina lidí si život bez ní neumí ani představit. Zdeňka Šíp Staňková je ale výjimkou – v nové epizodě podcastu Podnikatelka otevřeně říká, že by ji nejraději zrušila. Šíp Staňková podporuje takzvaný unschooling, tedy přesvědčení, že vzdělávání je přirozený celoživotní proces, a odmítá formy moderního školního systému s pevně danými osnovami. „Je to něco, co máme všichni přirozeně v sobě. Když se dítě narodí, je svobodné a nastartované na to se učit, bez toho by nepřežilo. Děti jsou jako houba, samy chtějí nasávat nové vědomosti a učit se. Tento proces nekončí v šesti letech, kdy ho posadíme do lavice a nutíme ho učit se něco, co dospělí vymysleli s tím, že je to pro něj dobré,“ říká Šíp Staňková.
Zrušení povinné školní docházky sice zní jako radikální krok, ale podle Šíp Staňkové by se pro většinu lidí vlastně nic nezměnilo. „Neznamená to, že by se nemohlo využívat služeb klasických škol, naopak většina dětí by tam i nadále chodila. Jen by to dalo možnost svobodněji své děti vychovávat a vzdělávat těm, kteří o tom přemýšlí jinak,“ vysvětluje Šíp Staňková.
„Dokonce by to pomohlo i samotným školám, které dnes mají svou klientelu jistou díky spádovosti a nemají tak žádnou motivaci dělat pro děti to nejlepší prostředí,“ dodává s tím, že současný povinný školní systém má v moderním světě sám problémy reflektovat jeho vývoj. „Svět se mění rychle a školství tyto změny dávno nestíhá a pokulhává za nimi. Přemýšlí, jak děti rozvíjet, ale ony se dovedou rozvíjet samy. Máme to všichni v sobě, jen nám to dospělí rychle vezmou,“ uzavírá Šíp Staňková.
Jak probíhá den školou povinného dítěte, které ale do školy nechodí? Jaké zkušenosti s unschoolingem jsou v zahraničí? Poslechněte si celou epizodu.