Podnikatelka se nesmí bát přijmout realitu. Řídím se tradicí baťovských principů, říká Girstlová

Olga Girstlová drží několik prvenství. Začala podnikat hned první den, kdy to v porevolučním Československu šlo, a jak sama říká, v byznysu se řídí tradicí principů Tomáše a Jana Antonína Baťových. „Jejich podnikatelský styl je české národní dědictví. Vždy a všude se řídím jejich zásadami čtyř S – spolupráce, spoluúčast, spoluzodpovědnost, a pokud se toto zvládne, tak můžeme hovořit i o spolupodnikání,“ říká Girstlová v nové epizodě podcastu Podnikatelka.

Hned první den, kdy to bylo po sametové revoluci možné, začala Olga Girstlová s podnikáním. Po čtyřiceti letech komunistické diktatury v zemi těžce chyběly zkušenosti s podnikáním, a tak se řídila osvědčenými baťovskými principy. „Pocházím z baťovské rodiny, prarodiče u Bati pracovali a ty principy si nesli v sobě celý život a předávali je. Doplnila jsem si je ještě o vlastní poučku: ‚Správní lidé na správném místě, ve správném čase, se správně nastavenými procesy, správnými výstupy, za správné peníze a se správnou mírou zisku.“ Je to sice takové hutné, ale obsahuje to esenci podnikání a spolupráce,“ vysvětluje Girstlová. 

Za více než třicetiletou podnikatelskou kariéru na vlastní kůži několikrát zažila, že podnikání není jen o úspěchu. „Může být i o špatných zkušenostech, které ale lze přetavit v dobré zkušenosti. Důležité je se k nim postavit čelem, zapojit lidi kolem sebe do spolupráce a hledat nové řešení. Díky tomu jsem se vždy dokázala z těch negativních zkušeností dostat. Zásadní je nebát se přijmout realitu, odvaha, pracovitost, disciplína a schopnost dodržet své slovo a umět vycházet s lidmi kolem sebe, jak s partnery, tak zaměstnanci,“ radí ostatním podnikatelům a podnikatelkám Girstlová.

Jak se Olze Girstlové podařilo spolu s manželem založit špičkovou telekomunikační firmu a proč se rozhodli ji prodat? Jak poznat, zda v projektu pokračovat, nebo ho opustit? Poslechněte si celý podcast.

sinfin.digital