Audioverze
Jako spolumajitelka a ředitelka společnosti ReFresh Bistro provozuje Lucie Benešová největší síť školních bufetů v Česku. Jak přiznává v nové epizodě podcastu Podnikatelka, provoz bister původně vůbec nebyl plánovaným záměrem, ale spíš využitím příležitosti. „Kolega byl na škole, kde provozovatel bufetu z osobních důvodů skončil a ředitelka nabídla provoz jemu. Zdráhal se, ale přesvědčila ho. Rok jsme měli provozovnu jako pilotní a sbírali data, jak by to mělo fungovat, jak oslovit školy a jaký je klíč úspěchu. Vyhodnotili jsme to jako byznysplán, co by mohl fungovat a šli jsme do toho,“ popisuje start úspěšného podnikání Benešová.
Nyní provozovny ReFresh Bistro nalezneme ve více než třiceti pěti českých školách. Podle Benešové je jejich výhodou hlavně moderní fungování a to, že zřízení bufetu školu kromě poskytnutí na bílo vymalované místnosti nic nestojí. „Když přebíráme bufet, často na něm vůbec není vidět, že je 21. století. Chybí moderní nábytek, elektronika, ale i možnost platit kartou. Bez té bychom my bistro ani neotevřeli,“ popisuje realitu školních bufetů Benešová. Jako zásadní výhodu, která často ředitele škol přesvědčí, vidí Benešová i to, že ReFresh Bistro umí pracovat s takzvanou pamlskovou vyhláškou. „Ta vyhláška reálně velmi omezuje, co můžete žákům a studentům prodávat. Konkurence s ní moc neumí pracovat, my vymysleli produktovou skladbu tak, že ji můžeme prodávat i mladším žákům bez omezení. To nám umožnilo rychlý růst,“ uzavírá Benešová.
Jak se z Lucie Benešové stala během necelých dvou let z asistentky ředitelka a spolumajitelka? Jak podnikání školních bufetů ovlivnil koronavirus a jaké ponaučení si z pandemie Benešová odnesla? Poslechněte si celou epizodu.