Kdo vlastně jsme, k čemu máme předpoklady a jak je nejlépe využít? Tyto otázky si kladou mnozí z nás a Michaela Šišková je schopna na ně dát odpovědi. Vystudovaná bioložka a genetička je spoluzakladatelkou biotechnologického startupu DNA ERA, který se zabývá analýzou DNA. Ta dokáže u každého člověka odhalit, k jakým nemocem má předpoklady, ale i to, v jakém sportu by mohl vynikat. „Největší motivací, proč si lidé analýzu DNA nechají dělat, je zvědavost. Druhá je pak to, že chtějí o sobě a svém zdraví vědět víc a být o krok napřed, aby mohli zabránit případným rizikům, která jim hrozí,“ říká Šišková v nové epizodě podcastu Podnikatelka. „Je těžké říct, co z DNA v budoucnosti půjde či nepůjde poznat. Věda nás totiž neustále dokáže překvapovat,“ dodává.
Podle Šiškové nejčastěji klienty její společnosti zajímají právě otázky týkající se zdraví. „Jde tu nejen o predispozice k různým typům rakoviny nebo kardiovaskulárních onemocnění, ale i o to, jaké vitamíny naše tělo ve zvýšené míře potřebuje a jak se chovat, aby šlo případným problémům předejít. Predispozice ke sportu ovlivňuje DNA ze 66 procent, takže tam je to vhodné jak pro rodiče, kteří přemýšlí, jakému sportu by se jejich dítě mohlo věnovat, nebo i pro vrcholové sportovce, protože jim to pomůže se správným nastavením času na regeneraci i k předcházení zraněním, na která mohou být geneticky náchylnější,“ popisuje možnosti analýzy DNA Šišková.
„Jsou tu už i studie, které popisují, jak z DNA vyčíst míru inteligence nebo to, zda je člověk introvert nebo extrovert. To zatím neděláme, ale je to jen otázka času. Myslím, že v blízké budoucnosti nám DNA prozradí třeba i to, na jaký hudební nástroj máme vlohy,“ říká Šišková.
Jak vlastně analýza DNA probíhá? Proč je nejsložitější částí interpretace dat? A k čemu jsou obecně geneticky predisponovaní Češi a Slováci? Poslechněte si celou epizodu.