Domníváte se, že se vás netýká problematika kybernetické bezpečnosti? Že přece vaše data nemohou nějakého hackera zajímat? Úspěšná podnikatelka v IT Luisa Bruna Caprotti vás v nové mezinárodní epizodě podcastu Podnikatelka vyvede z omylu. „Je zcestné takto přemýšlet. Hackery sice nemusí zajímat vaše data jako taková, ale zajímají je vaše peníze. Tak vám vše zašifrují a požadují třeba i milionové ‚výkupné‘. Kybernetická bezpečnost se týká opravdu všech, od velkých firem, přes střední a malé podniky, po vyloženě mikropodnikatele. Jestli vás mohu o něco poprosit, zabezpečte si svá data. Děláte to hlavně sami pro sebe,“ říká zakladatelka společnosti Whiteready, která byla oceněna jako nejlepší hostingový provider v Evropě.
Jako podnikatelka v oblasti informačních technologií se Caprotti musela otázkami kybernetické bezpečnosti zabývat od samého počátku. „Když poskytujete služby v IT, musíte samozřejmě v prvé řadě vy sami garantovat svým klientům bezpečnost. Problematika kybernetické bezpečnosti, což je něco, co se víceméně vyvíjí každým dnem, se postupem času stala pro naši společnost klíčovým byznysem, a to i proto, že se tato oblast stala klíčovým byznysem rovněž i pro hackery,“ vysvětluje Caprotti, která je zároveň velkou propagátorkou většího zastoupení žen v oblasti IT.
„Lidé si stále myslí, že muži mají lepší předpoklady a větší šanci uspět. Přitom ženy mají úplně stejný mozek a úplně stejné možnosti, jak vyniknout. Když se ale nepřekoná ono smýšlení, že to přeci nejde, nehneme se z místa. Dokonce i když dnes jdu prezentovat naši firmu na univerzitu zaměřenou na IT, jsou tam samí mladí muži a já jsem často jedinou ženou v místnosti. Ne že by mě to překvapovalo, ale je to smutné. To bychom měli změnit,“ říká Caprotti.
Jak mají IT firmy přistupovat k otázkám udržitelnosti? Co změnil covid v přístupu k digitalizaci a jak se promítla válka na Ukrajině do kybernetické bezpečnosti? Poslechněte si celou epizodu.