Češi jsou trochu extremisté v nakládání s penězi. Žen investuje výrazně méně, říká Hlavsová

Eva Hlavsová vystudovala ekonomii na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy i na světově proslulé univerzitě v Cambridge, má za sebou praxi v nadnárodních finančních korporacích, ale i na ministerstvu financí nebo v Evropské bance pro obnovu a rozvoj, a nyní se jako spoluzakladatelka fondu Fondee rozhodla usnadnit lidem investování. „Viděla jsem, že lidé v Česku buď neinvestují vůbec, nebo tomu nerozumí a volí nevýhodné produkty. Chtěla jsem proto vytvořit něco jednoduchého a srozumitelného, co jim investování usnadní. Dále jsem zjistila, že poměr žen-investorek vůči mužům je velmi malý, takže jsem se rozhodla se na ně zaměřit,“ říká Hlavsová v nové epizodě podcastu Podnikatelka.

Hlavsová upozorňuje na značné rozdíly v přístupu k investování mezi Čechy a Brity. „V Británii žijí s kapitálovými trhy dlouhá desetiletí, u nás je to pořád pro spoustu lidí něco nového. Britové mají až 60 % finančního majetku domácností zainvestováno, u nás je naopak 60 % peněz na běžných a v lepším případě spořících účtech,“ vysvětluje Hlavsová. 

„Češi jsou navíc v investování tak trochu extremisté. Buď neinvestují skoro vůbec, nebo naopak strašně moc třeba do jedněch konkrétních akcií nebo kryptoměny. Vidím, že je tu kvůli tomu prostor naučit lidi investovat do diverzifikovaného produktu, který snižuje rizika, a hlavně je naučit investovat dlouhodobě,“ dodává.

Jak pomoci ženám, aby začaly investovat a byly jako investorky úspěšné? A co by měl každý u svých peněz řešit? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital