Andrea Voříšková je nejen vystudovanou právničkou, která se živí advokacií, ale také zakladatelkou projektu FITFAB Strong, jehož cílem je zvednout lidi z gauče a naučit je chápat pohyb jako přirozenou součást života. V nové epizodě podcastu Podnikatelka Voříšková vysvětluje, že je důležité přistupovat ke zdravému životnímu stylu udržitelně – najít si dlouhodobý cíl a nepodléhat jednoduchým řešením. „Spousta lidí má nesprávnou motivaci, třeba prostě jen chtějí zhubnout. Jenže to není úplně rychlý proces, nevidí výsledky hned, což je demotivující. A navíc se pak často děje, že když svého cíle dosáhnou, tak si řeknou, že mají splněno. Jiní zase hledají jednoduchá rychlá řešení, která i krátkodobě mohou fungovat, ale dlouhodobě je to neudržitelné,“ říká Voříšková.
Podle Voříškové je překonaná představa, že aby byl člověk zdravý, musí se jen neustále hlídat, omezovat a dodržovat nějaký přísný režim. „Ta motivace by měla spočívat prostě jen v tom být dlouhodobě zdravější a mít silnější tělo. Někomu sice jako motivace stačí to, že zhubne, ale to není správné,“ vysvětluje Voříšková.
Poukazuje také na to, že cvičení dokáže přeprogramovat mozek. „Všichni víme, že po cvičení se cítíme dobře. Nemusím asi zabíhat do detailů, jaké hormony se nám cvičením vyplavují a jak se okysličuje mozek. Je dokázané, že cvičení a pohyb obecně bystří mozek, zlepšují paměť a pomáhají i se soustředěním. Jde tak bojovat s depresemi, úzkostmi a stresem. Když necvičíme fyzicky špatně, nejsou tam žádná negativa,“ uzavírá Voříšková.
Jakým mýtům o cvičení a výživě lidé nejčastěji podléhají? A proč nejde jednoduše říct, že klíčem ke zdraví je ze 70 % strava a z 30 % pohyb? Poslechněte si celou epizodu.