Audioverze
Titulek může znít fantaskně a nepravděpodobně, ale Štěpán Pícha, který pracuje jako odborný garant v Dinosauria Museum Prague, odkazuje na exaktní fakta.
V největším evropském muzeu (podle počtu koster) zaměřeném na dinosaury se nacházejí zkamenělé ostatky Trika. Trik je přezdívka kostry (Triceratops horridus), která se našla v horninách slavné paleontologické lokality Hell Creek v USA.
Trik žil před 66 miliony lety, dožil se vysokého věku a prošel mnoha souboji na život a na smrt. V jedné srážce s Tyranosaurem rexem mu byl doslova uhryznut kus štítu na hlavě, který byl silně prokrven a sloužil triceratopsům jako „klimatizace.“ Souboj přežil, ale to přirovnání ke krvavé fontáně je víceméně přiléhavé.
Štěpán Pícha je do svého oboru ponořený naplno, to ostatně poznáte okamžitě, když si pustíte (video)podcast. O dinosaurech mluví zásadně v přítomném čase a považuje to za správné.
„Dinosauři nikdy nevyhynuli, jenom se evolučně proměnili. Stačí se podívat na dnešní ptáky. Všichni, od šoupálka tříprstého až po kavku, jsou potomci dinosaurů a zvláště to jde vidět u krkavcovitých. Schválně je někdy pozorujte a tu podobu spatříte,“ říká Štěpán Pícha, kterého můžete v pražské Dinosaurii spatřit téměř každý den – pokud ovšem není v terénu po celém světě.
Dinousaria se nachází nedaleko ruzyňského letiště, je součástí outletového centra POP a kromě expozice zkamenělých pozůstatků v ní najdete interaktivní expozici, rekonstrukce nejvýznamnějších dinosaurů, digitální dinosauří hry atd.
V podcastu se Štěpánem Píchou zjistíte, jaká byla inteligence dinosaurů, jak velký měli mozek, na co umírali, kolik vážili, co všechno žrali, zda lovili ve skupinách nebo samostatně, jak dlouho běželi, jaké byly jejich snubní námluvy a co je pravdy na tom, že když se Tyranosaurus rex samičce špatně dvořil, tak jej mohla vzteky i usmrtit.
Paleontolog Pícha nevypráví stylem akademického znuděného vědce, ale převtělí se do skutečného průvodce, který se právě vrátil z expedice do dávných světů.
Vysvětlí vám, proč se někdy utopilo celé stádo rohatých dinosaurů, že kostry se často nenajdou kompletní, ale musí se sestavovat jako lego z tisíců kousků, že velcí dinosauři nemohli žít v hustém pralese, protože by se jednoduše mezi kmeny nevytočili, že jejich vejce jsou menší, než si myslíme, co lze poznat z dinosauřích hovínek, že jejich život rozhodně nevypadal jako ve filmu Jurský park, i když první díl bere na milost, protože v něm jsou dinosauři zobrazováni jako zvířata a nikoliv monstra.
Má legenda o dracích reálný základ v nalezení pozůstatků dinosaurů našimi pravěkými lidmi? „Myslím že ano. Bude to pravděpodobně stejná geneze jako u legendy o jednookých kyklopech. V relativně nedávné době vyhynuly trpasličí formy slonů na Kypru, Maltě, Sicílii nebo Krétě.
V době, kdy se sem dostali Římané a Řekové, zůstaly po slonech už jen lebky, které byly dvakrát větší než lebky lidí. Tyto mohutné lebky měly také jediný otvor přímo uprostřed, který mylně považovali za oční důlek. Ve skutečnosti to byl otvor, který byl spojen s chobotem slona. A tak vznikly pověsti o Kyklopech. Podobně možná vznikla i legenda o dracích, na základě nálezů drápů a zubů po dinosaurech,“ vysvětluje Štěpán Pícha.
Našel se v Česku také pozůstatek po dinosaurech? Je nákup zkamenělin dinosaurů skvělá investice? Kulhala dinosauřice Diana (Diplodocus carnegii), jejiž gigantickou fosilii si můžete v Dinosaurii prohlédnout? Proč hlazení dinosaurů nebylo příjemné jako hlazení hadů? Jakou měly barvu, proč rána od stegosaura musela pořádně bolet, jak se vykopávají dinosauři v Maroku a proč paleontolog v Kanadě někdy pláče, když objeví krásnou fosilii? Co se skrývá za poklady v amerických stodolách?
Věděli jste, že během dvou milionů let prožilo na Zemi svůj příběh asi dvě miliardy Tyranosaurů rexů a že jeho řev se asi podobal zvuku současného aligátora čínského? „Znělo to asi jako blinkání po pořádné kalbě,“ myslí si Štěpán Pícha, odborník na vyhynulé živočichy, přičemž on sám je zástupce oboru, který také vymírá. Proč? Poslouchejte podcast.