Představitelé KSČ berou na důchodech miliardy, političtí vězni živoří. Je to nemorální, říká Žáček

Audioverze

Jako bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se Pavel Žáček dlouhodobě zabývá nejen děním v komunistickém Československu, ale i jeho dopady na dnešní dobu. Jedním z těch nejviditelnějších je mimo jiné i hrubý nepoměr v důchodech funkcionářů totalitní KSČ a politických vězňů a disidentů, kteří často musí vyžít s minimálními důchody. „My ani přesně nevíme, kolik komunistickým představitelům vyplácíme, ale jsou to desítky miliard. A to se nebavíme o představitelích represivních složek. Je to nemorální a postavené na hlavu. Za co to ti lidé dostávají? Je to naše hloupost a slabost,“ podivuje se Žáček v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka. „Když srovnáme důchody komunistů a bojovníků za svobodu, díky nimž tu teď můžeme sedět a svobodně se bavit, tak jsme sami proti sobě,“ dodává.

Žáček přiznává, že se optikou člověka, který prošel jak ÚSTR, tak Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu nebo Archivem bezpečnostních služeb, dívá i na Andreje Babiše. „Pochopitelně agenty Státní bezpečnosti vidím jinak. To by museli přijít a omluvit se za to, na koho donášeli a koho udávali. Ale to nikdy nikdo z lidí jako Babiš neudělal,“ říká kriticky Žáček. „Nelíbí se mi na něm ani jeho minulost po sametové revoluci, vždyť on byl součást korupčního systému a postavil na něm svůj byznys. A s touhle minulostí přijde a oblafne společnost. Sám si musí říkat, jací jsou Češi hloupí, že si ho zvolili,“ dodává.

Jaký je v osobním kontaktu Miroslav Kalousek a jaký Andrej Babiš? A proč nám ve volbách hrozí návrat duchů minulosti? Poslechněte si celý podcast.

Video pro předplatitele: Představitelé KSČ berou na důchodech miliardy, političtí vězni živoří

sinfin.digital