Správný muž má mít nůž, říká staré rčení. A pokud chce mít správný muž i správný nůž, může si ho nechat ručně vyrobit od jednoho z nejlepších českých nožířů Jiřího „Želvy“ Hrály, který je hostem podcastu Maxim Pavla Vondráčka. „Je to takový pánský fetiš. Dělám nože převážně pro sběratele – lidi kteří mají ten nástroj rádi stejně jako já. Jsou to hodně vojáci, myslivci, ale i lékaři a právníci. Vyrobil jsem jich tak tisíc, možná dva, už jsem to přestal počítat,“ říká Hrála.
Nože lidstvo fascinují od pradávna a ani v dnešní době se na tom nic nemění. Sám host nové epizody podcastu Maxim Pavla Vondráčka Jiří „Želva“ Hrála přiznává, že i jeho od dětství přitahovaly nože dobrodruhů a indiánů z knih Jacka Londona ilustrovaných Zdeňkem Burianem. Přivedlo ho to později k tomu, že se z vyučeného zbrojíře sám přeučil na nožíře a vypracoval se rovnou na jednoho z nejlepších a nejvyhledávanějších v Česku. „Výroba nože se musí řešit s předstihem, vše dělám ručně do posledního detailu,“ vysvětluje.
Takže pokud chcete jeho nůž už letos na Vánoce pod stromeček, máte smůlu. Hrála oceňuje, že v Česku je pro vlastnictví nože rozumně nastavená legislativa. „Zatím tu vládne zdravý rozum. Od nás na západ je to takové podivné, z Anglie mohou i za švýcarský nůž vyhostit. Někteří nožíři tam to vnímají i tak, že stav společnosti je vlastně jejich selhání, protože nedokáží ohlídat, ke komu se nůž od nich dostane. Až takhle absurdní to je,“ hodnotí situaci.
Proč si naše nožířská hvězda říká Želva? Z čeho všeho se dá vyrobit nůž a s jakými nejzajímavějšími materiály pracoval? Poslechněte si celý podcast. A taky ty předchozí!