O hmyzu se už delší dobu mluví jako o potravině budoucnosti. Byť s tím Milan Václavík, který je propagátorem entomofágie, jak zní odborný termín pro pojídání hmyzu, souhlasí, považuje samotnou formulaci za poněkud nešťastnou a zavádějící. „Lidem to dává pocit, že jim někdo sebere maso a naservíruje jim místo toho smaženého švába. Tak to ale vůbec není. Potravina budoucnosti je to z toho důvodu, že jde o k planetě šetrný zdroj proteinu,“ vysvětluje Václavík v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka. „Počítá se s tím, že hmyz se bude konzumovat ve formě proteinové hmyzí moučky přidávané tam, kam se dnes přidává mléčný protein. Brouky v jídle neuvidíte, ti se budou jíst maximálně pro zábavu jako alternativa k chipsům,“ dodává.
Podle Václavíka je výhodou hmyzu v gastronomii fakt, že sám o sobě víceméně nemá žádnou chuť a jde ho tedy ochutit podle vlastních preferencí. „Chuť hmyzu je nevýrazná a jemná, není nijak kyselý nebo hořký. Při přípravě pokrmů z něj na sebe naváže to, co k němu přidáme a z výsledného jídla nikdy nebude vyčnívat nějaká hmyzí chuť. Pakliže se bavíme třeba o již zmíněné proteinové hmyzí moučce, tak tu neucítíte v jídle vůbec,“ popisuje chuťové vlastnosti hmyzu Václavík. „Z hmyzu se hlavní složka naší potravy opravdu nestane. Ona to není hlavní složka ani v těch zemích, kde se hmyz běžně jí. Někdo ho bude chtít zkusit a třeba mu i zachutná, jiný ho nikdy neochutná a je to v pořádku. Ony ty trendy v gastronomii se dost mění, vezměme si, že třeba krevety se tu před třiceti lety také úplně běžně nejedly,“ uzavírá.
Jaké druhy hmyzu jsou vhodné ke konzumaci a který z nich je nejchutnější? Jakými způsoby si můžeme hmyz v kuchyni připravit? Poslechněte si celou epizodu.