Šerm je extrémní fair play sport, podaná ruka je uzavřením smlouvy, říká nejúspěšnější český kordista Jirka Beran

Čtyřicetiletý Jiří Beran v novém díle podcastu Maxim Pavla Vondráčka otevírá okno do světa sportovního šermu. Vysvětluje rozdíl mezi fleretem, kordem a šavlí, popisuje, jakým způsobem se boduje, proč mají šermíři za sebou elektrickou šnůru na navijáku, jak rozhodčí skutečně zjistí, že šermíř protivníka zasáhl nebo proč sportovní šerm nepoužívá meč.

„V šermu je podání ruky považováno za uzavření smlouvy. Je to extrémní fair play sport. Když jsem ale začal pracovat ve stavebnictví – v oboru, který jsem vystudoval – brzy jsem pochopil, že tam čestné slovo nic neznamená a tak jsem se rád vrátil k šermu,“ říká Jirka Beran, nejúspěšnější český šermíř – kordista, který dnes pracuje jako trenér a provozuje i obchod s šermířským vybavením.

Jiří se zúčastnil olympiády v Rio de Janeiro, kde sice vypadl v prvním kole, ale dostal cenu fair play, byl bronzový na mistrovství světa a dlouhodobě se pohyboval v první dvacítce nejlepších kordistů světa. Je to velký úspěch, protože Česko nepatří mezi šermířské velmoci.

Archiv J. Berana

„Do absolutní světové špičky patří Itálie, Francie a Maďarsko, tam je to snad i národní sport. Potom následuje Německo, Španělsko, Korea, Ukrajina atd. A občas se podaří, že mezi ty nejlepší se vmezeří i Češi,“ říká Jirka a doplní, že ve Francii je šerm tak populární, že se na něj kupují i vstupenky. Divíte se? „Šermířský sport je sice divácky atraktivní, ale málokdo to ví. A proto jsou pořadatelé rádi za jakéhokoliv diváka. I ty velké akce jsou často zadarmo – s výjimkou Francie, kde je na zápasech vždy plno. To se ale nelze divit v zemi tří mušketýrů,“ vysvětluje, proč se mimo jiné všechny povely v šermu udělují ve francouzštině.

Archiv J. Berana

V podcastu se také dozvíte, jaký mají špičkový šermíři vztah ke skupinám historického šermu, proč jsou staré filmové šermířské scény mnohem lepší než ty nové, že není pravda tvrzení, že šermíř musí být vysoký a štíhlý, nakolik rozhoduje v souboji psychika, ale také pochopíte, že šermířské vybavení je extrémně bezpečné, zranění je téměř vyloučeno a sport je to ve srovnání s hokejem nebo tenisem levný a vhodný pro děti, které se naučí nejen používat zbraň, ale i ovládání a přísnou etiku. „V Itálii vládne velká úcta. Trenér je tam oslovován jako maestro a je vždy velkou autoritou. Něco takového se v jiném sportu už málokdy vidí,“ zdůrazňuje Jirka odlišnost svého sportu.

Vidí šermíř skrze mřížkovanou helmu? Proč ji šermíři často po každém zásahu sundávají? Proč je plocha, na které se šermuje, z hliníku? Bolí šermování? Poslechněte si celou epizodu.

Archiv J. Berana
Archiv J. Berana
sinfin.digital