Může člověka bavit debata „o hovně“? Host Pavla Vondráčka – internista a diabetolog Tomáš Vařeka – je důkazem toho, že i odborná diskuse o fekáliích může být nejen zábavná, ale i poučná. Jak má takový ideální výkal vypadat? „Hnědá barva, tvarově váleček, víceméně pravidelný bez dalších příměsí. Dále je to individuální, někdo má ty válečky kratší, jiný dovede udělat takovou spirálku jak z obrázku,“ popisuje Vařeka s jistým nadšením jinak nepříliš vábnou záležitost.
Nespornou krásou češtiny jsou nápaditá a trefná pojmenování, třeba když je někdo „nasraný“. „Když se nedokážete dlouho dobu vyprázdnit, tak se vám v těle hromadí zplodiny metabolismu. Co jsme do sebe dostali, tak když to neodchází, tak toxiny přechází zpět do organismu a dělají ten nedobrý pocit nazvaný tímto adjektivem,“ vysvětluje na úvod Vařeka. „Z toho plyne i to, že když se dobře vyprázdníte, cítíte velkou úlevu na těle i na duši,“ dodává s úsměvem.
Podle Vařeky je norma pro lidské vyprazdňování cokoliv mezi třikrát denně a třikrát týdně. Individuální je pak nejen frekvence, ale i podoba výkalů. Zajímavostí je třeba i to, že zatímco exkrement průměrného Evropana má kolem 150 gramů, průměrný Afričan ze sebe dokáže vypudit i dvakrát tolik, dodává Vařeka a popisuje i netradiční praxi transplantace stolice. „Je to poměrně nová metoda léčby dismikrobie, tedy stavu, kdy z různých důvodů chybí vlastní střevní bakterie. Pacienti trpí průjmy a chřadnou. Je tu možnost ideálně od rodinného příslušníka s podobným mikrobiomem. Stolice dárce se odebere, rozmixuje a zpracuje a pak se dodá do střev příjemce. Výsledky jsou dobré,“ vysvětluje.
Proč jsou Češi první v rakovině tlustého střeva? Proč zdravému člověku není příliš k užitku držet bezlepkovou dietu? A pozná odborník zdravotní stav člověka podle toho, jestli voní nebo páchne? Poslechněte si celý podcast Maxim Pavla Vondráčka.