Pokud máte rádi, když jsou pozice jasně dané, tenhle díl podcastu Insider budete milovat. Na jedné straně „věrozvěst bitcoinu“ Daniel Steigerwald a proti němu hlavní ekonom investiční skupiny DRFG Martin Slaný. Málokdo to vidí tak rozdílně jako oni dva a málokdo to má takhle vyargumentované.
Od kryptoanarchisty Daniela Steigerwalda uslyšíte bez zaváhání, že bitcoin je největší vynález 21. století a nevyhnutelná budoucnost, protože svět peněz pod kontrolou státu je rozbitý a z podstaty vadný. „Bitcoin je návrat racionality… měny se postupně rozsypou,” říká a neskrývá obdiv k neznámému autorovi bitcoinu. Protože ať se vám to líbí, nebo ne, to, jak je bitcoin postavený, je zkrátka přelomové.
Devět z deseti novinek je bullshit. Jsou to starý přebarvený blbosti, ale desátá to mění. Ta desátá způsobila, že se SSSR rozpadl, že Jih prohrál proti Severu. Lidstvo má čas od času tektonické zlomy, samozřejmě devět z deseti věcí se posere, ale desátá to změní.
Martin Slaný samozřejmě oponuje. Podle něj není reálné, že by kryptoměna číslo jedna současný finanční systém nahradila; už jen proto, že ji prý nelze považovat za peníze v pravém slova smylu. Ale určitý smysl v bitcoinu přesto vidí: „To, že může být protivahou, tak to plní jednu z velkých rolí. To je pro mě klíčová vlastnost kryptosvěta.“
Představa, že se vytvoří něco paralelního mimo kontrolu a regulace, je mimo. Až to bude velké, tak to bude zajímat všechny regulátory včetně centrálních bank. Ty nehodí ručník do ringu, přijde další vlna regulací.
V čem je kouzlo architektury bitcoinu? Jak daleko jsme od jeho používání v běžném životě? Jsou to tedy peníze nebo ne? Proč je jeho kurz taková divočina? A na čem se naši hosté shodnou? Poslouchejte podcast Michala Půra a Tomáše Jirsy.
Daniel ani Martin nemluví na INFO.CZ poprvé. Starší rozhovory nejen s nimi jsou tady: