Do 10 let někdo přijme bitcoin jako národní měnu. Covid nás vrátil do období 30leté války, musíme nalézt nový model státu, říká hvězdný analytik Bruno Maçães

Jan Růžička

Portugalec Bruno Maçães je jednou z nejvýraznějších postav současnosti mezi politickými analytiky. Bývalý politik napsal několik knih, které čtou lídři a byznysmeni od Pekingu po Brusel a Washington. Jeho hypotézy jsou neotřelé, silně v nich sází na technologie. Covid považuje za moment, který vrátil civilizaci o několik stovek let do minulosti. „Starý model neutrálního státu, kde vedle sebe pohodlně žije hipster a konzervativní muslim, skončil,“ říká v exkluzivním rozhovoru s Janem Růžičkou pro INFO.CZ. Interview vydáváme i v anglickém znění a následně i jako podcast.

In 10 years, Bitcoin might become a national currency somewhere. Covid moved us several centuries back, says Bruno Maçães

Jste bývalý politik, nyní politický analytik, spisovatel a sloupkař. Začněme s tématem, které je blízké vašemu srdci: geopolitika a covid. Všude kolem sebe vidíme, že je to dramatická změna a svět se pomalu štěpí. Méně globalizace, více nacionalismu. Jak vnímáte dopady covidu ze střednědobého a dlouhodobého hlediska?

Covid přináší obojí – systémové dlouhodobé dopady i dopady okamžité. První změnu přináší na úrovni mezinárodního systému. Vedli jsme debaty o mezinárodním řádu, určité sadě pravidel, institucích a hodnotách, kolem kterých byl svět organizován od konce 2. světové války. Tento systém byl už nějakou dobu pod významným tlakem, zejména kvůli růstu napětí mezi Čínou a USA a kvůli vzestupu dalších mocností. Už před covidem jsme byli svědky určité nestability. Pandemie ale tento proces prohloubila a donutila státy opustit zaběhnutá pravidla. Přinejmenším v posledním roce jsme fungovali bez jakéhokoliv vedení ze strany mezinárodního společenství a každá země dělá, co musí. To je první systémový dopad.

Druhou zásadní změnou je technologie, její důležitost si teď uvědomuje úplně každý. Čím déle krize trvá, tím více je nám jasné, že už nemůžeme mít k technologii stejný přístup jako před covidem. Tehdy jsme si mysleli, že hlavní technologický pokrok už je za námi, postup v mnoha oblastech byl příliš pomalý. Nyní si ale uvědomujeme, že prostředí kolem nás stále představuje hrozbu, a je zjevné, že s tím, jak přichází klimatická změna, je nezbytné, aby technologický pokrok byl rychlejší, odvážnější a intenzivnější. Byli jsme toho svědky i u vakcín. Pokud bychom v minulosti měli tento přístup, pravděpodobně už bychom měli dávno vyvinutou celou řadu nejmodernějších technologií jako jsou vakcíny na bázi mRNA. Ty naštěstí byly vyvinuty velmi rychle.

A podobný pokrok vidíme i v oblasti digitalizace. Doručování zboží zažívá obrovský boom, e-commerce také, ale tím to zdaleka nekončí. Pokud váš internetový obchod roste o 80 procent ročně, vede to k disrupcím (náhlé převratné inovace - pozn. redakce) v řadě oblastí. Pokud to zůstane na současné úrovni, už prostě nemůžete k distribuci přistupovat stejně jako před covidem. Například Walmart se kompletně změnil a s tím se změnila i jeho distribuce. Exploze inovací a souboj zemí o technologickou nadvládu je druhou systémovou změnou.

Existují ovšem i okamžité dopady, mezi něž můžeme počítat vítězství Joea Bidena v amerických prezidentských volbách či omezené fungování Evropské unie, ale je i celá řada dopadů v Číně a v Indii. Je to skutečně největší událost našich životů.

sinfin.digital