V Anglii jsem musel začínat úplně od nuly. K některým jejich jídlům se musíte projíst, říká Otáhal

Karel Šimůnek

Lukáš Otáhal je možná nejdéle v Anglii působícím českým kuchařem. V londýnských restauracích vařil jedenáct let, během nichž měl jedinečnou možnost sledovat proměny tamní gastronomie. „V Česku jsem byl chvíli i šéfkuchař ve Flambée. Tam jsem musel začínat úplně od nuly – mytí salátu, krájení bylinek, studená kuchyně. Ten systém tam byl úplně jiný než v Česku - nasazení, celkové vedení kuchyně, plánování. Neměl jsem s tím žádné zkušenosti,“ vzpomíná Otáhal.

Když hledáte na českém internetu informace o Lukáši Otáhalovi, naleznete jen staré články o jeho působení ještě v juniorském národním kuchařském týmu. Spíše než Čechům je jméno tohoto kuchaře známé milovníkům gastronomie v Anglii, odkud se Otáhal nyní po 11 letech vrátil. „Z českých kuchařů tam asi nikdo déle nebyl,“ říká s tím, že jeho začátky byly velmi krušné. Ač do země mířil se šéfkuchařskou zkušeností, musel začínat od píky a narazil nejen na jazykovou bariéru, ale i na úplně odlišný styl jak práce v kuchyni, tak vedení restaurací. 

„Za těch jedenáct let jsem tam určitě sledoval vývoj gastronomie. Teď je to hodně o biu, všechno musí být bio. Plus se v Británii hodně snaží omezit plýtvání jídla a vytěžit maximum ze surovin. A tady souhlasím, že v tomto bychom se nad sebou určitě měli zamyslet,“ komentuje Otáhal aktuální trendy v britské gastronomii. Samotná britská kuchyně pak podle Otáhala není o ničem, jak se někdo může domnívat. „Faktem je, že k některým těm jídlům se člověk musí projíst. Jinak je ta jejich klasická kuchyně hlavně o dlouho tažených masech a o mixu kultur,“ vysvětluje Otáhal.

Jaký je rozdíl mezi vařením a vedením restaurace v Česku a v Anglii? V jaké kuchyni zakotví Lukáš Otáhal po návratu do Česka? Poslechněte si celý podcast.

Na první michelinskou hvězdu jsme nebyli připraveni, sedmou jsme nedostali právem, říká Paulus

sinfin.digital