Práce s mořskými plody je pro mě to nejvíc. Z dobře vyfiletované ryby mám větší radost než ze steaku, říká Kadleček

Karel Šimůnek

Audioverze

Plán stát se šéfkuchařem do sedmadvaceti let mu zhatila pandemie covidu, nicméně nyní už si o dva roky starší Roman Kadleček může svůj gastronomický sen plnit v čele pražské restaurace Les Moules. V nové epizodě podcastu Chef Arena Kadleček přiznává, že jedním z důvodů, proč přijal nabídku na post šéfkuchaře právě v belgické restauraci s dlouholetou tradicí, bylo to, že se v ní hodně pracuje s mořskými plody. „Seafood je pro mě to nejvíc. Práce s tím je mnohem hezčí, když si dobře vyfiletujete rybu, máte z toho mnohem větší radost než z toho, že jen ugrilujete steak,“ říká Kadleček. „Vždy jsem s mořskými plody chtěl dělat, ale ne všude je ta možnost. Tady mám obrovskou příležitost,“ dodává.

Lásku k mořským plodům si Kadleček vybudoval během svého angažmá v pražském Zdenek´s Oyster Baru, který byl tou dobou nejlepší seafoodovou restaurací v metropoli. „Ze začátku to bylo strašně těžké, protože spoustu těch surovin jsem nikdy předtím neviděl a nevěděl, co s nimi dělat. Ale už tehdy jsem věděl, že tohle je přesně pro mě,“ vzpomíná Kadleček s tím, že aktuálně v restauraci dbá na absolutní čerstvost a kvalitu. „Je to o tom mít výborné čerstvé mušle. Připravujeme je na dvanáct způsobů a další přibydou. Po bývalém šéfkuchaři jsem podědil třeba mušle s rokfórovou omáčkou, což je netradiční, ale lidé to milují. Já plánuji nějaké asijské úpravy, třeba s miso a řasou. Kombinace seafoodu a Asie jde dobře dohromady a lidé to chtějí a v tom jim musíme jít naproti,“ vysvětluje Kadleček.

Jak se vybírají a nakupují čerstvé mořské plody do restaurace? Které kuchaře Roman Kadleček sleduje a inspiruje se od nich? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital