Od Švýcarů se můžeme učit, jak to má vypadat v kuchyni. Chtěl bych získat michelinskou hvězdu mimo Prahu, říká Horák

Karel Šimůnek

Jan Horák patří k největším českých kuchařským nadějím. V posledním ročníku školy s přehledem vyhrál cenu Kuchař roku junior a už tehdy měl zahraniční pracovní zkušenosti, které zúročuje dodnes. Jak přiznává v nové epizodě podcastu Chef Arena, obzvláště cenná pro něj byla práce ve Švýcarsku. „Mám takovou tu německou mentalitu, že vše musí mít řád, ve věcech musí být pořádek a hygiena nade vše. A to tam je. 99 procent restaurací v Česku by se od Švýcarů mohlo učit, jak to má vypadat,“ říká Horák.

Podle Horáka je Švýcarsko unikátní i tím, že kvalitní gastronomie tam není soustředěna jen do velkých měst. „Když chcete do skvělé restaurace, nejdete do centra Curychu nebo Bernu, ale vyrazíte do regionů. Ve vesnicích najdete restaurace i s několika michelinskými hvězdami,“ vysvětluje Horák s tím, že i on by chtěl získat nejprestižnější ocenění, třeba ve své současné restauraci v Peci pod Sněžkou. „Nevím, zda se mi to povede. Je to tu hodně pragocentrické v tomto ohledu,“ uzavírá Horák.

Proč Jan Horák nemůže v Česku vařit pokrmy, s kterými sklízel úspěchy ve Švýcarsku? Čím podle něj trpí česká gastronomie? Poslechněte si celý podcast.

Kdo přežije Rusko, přežije už cokoliv. Hlavní prioritou během vaření v Moskvě bylo přežít, říká Eliáš

sinfin.digital