KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Můžeme to klidně považovat za další z „divů světa“, nebo jen za vysoce zneklidňující paradox. Ale jen sotva můžeme mít radost z toho, že jsme svědky něčeho potenciálně hrozivého. O co jde? Další čísla potvrzují, že počet zaměstnanců státu stále roste a má dále stoupat, i když stát na něco takového nemá finanční prostředky, neboť má jen rostoucí dluhy a neslýchaně vysoké deficity.
Zdá se to neuvěřitelné a nepochopitelné za situace, kdy rozpočtové deficity státu během 3 let nakumulovaly celkem 1,1 bilionu korun mínusu a kdy se státní dluh blíží 3 bilionům. Ale je to fakt. Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace letos zaměstnávají 499 056 lidí, což je o 10 177 víc než loni. Na platy státních zaměstnanců by z letošního rozpočtu včetně peněz z EU mělo jít 265,1 miliardy korun, tedy o téměř 19 miliard víc než loni.
Na problém zvyšujícího se počtu zaměstnanců státu upozornil i Nejvyšší kontrolní úřad, potažmo jeho prezident Miloslav Kala v souvislosti se systémem dotací. Tendenci navyšovat počet – v tomto případě „dotačních“ – zaměstnanců státu kritizoval s poukazem na obrovský počet dotovaných projektů v ČR (v letech 2014 až 2020 jich bylo více než 70 tisíc). „Je naprosto iluzorní bavit se o tom, že snížíme počet úředníků. Každý ten projekt musí někdo posoudit, musí ho někdo zadat, musí vypsat výzvu, musí uzavřít smlouvu, musí to kontrolovat, pak to musí všechno sečíst, vyhodnotit…,“ povzdechl si šéf NKÚ.
Jeho úřad uvádí, že od roku 2017 do roku 2021 se počet zaměstnanců státu (netýká se jen dotací) zvyšoval v průměru o 10 tisíc lidí za rok a letos se mají stavy lidí pracujících pro stát oproti roku 2021 zvýšit o dalších 25 tisíc, což jenom na platech vyjde erární kasu na skoro 20 miliard korun navíc. Korunu všemu nasadil přiznáním, že ani jeho úřadu se nepodařilo přesně zjistit, kolik lidí stát na činnosti kolem rozdělování dotací vlastně zaměstnává. „Stát neví. Z dat nedovede odlišit od své vlastní činnosti tu dotační,“ doplnil Kala.